Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Výstava v Nové galerii: obrazy Bolfa vedle bot od návrháře Polanky

Kultura

  15:58
PRAHA - Zdánlivě nesourodý mix uměleckých i ryze praktických předmětů se od pondělí představí na dvoudenní výstavě v Nové galerii v Praze. Vedle Josefa Bolfa či Krištofa Kintery budou k vidění práce designérů a módních návrhářů.

Matadoři i nováčci. Na výstavě se objevuje například obraz Josefa Bolfa, ale i díla méně známých autorů. foto: ARCHIV NADACE VIA

Nová galerie v Praze na Vinohradech vznikla v roce 2014 jako místo, kde se prezentují matadoři tuzemské umělecké scény jako Martin Mainer nebo Vladimír Skrepl, ale také umělci střední i nejmladší generace.

Nyní se zde poprvé představuje rozmanitá kolekce 42 výtvarníků, designérů, návrhářů a uměleckých firem. Výběr autorů komentovala kurátorka výstavy Karolína Vašíčková z Nadace Via: „Představujeme renomované autory naší výtvarné scény trochu jinak, než jak je většinou znáte. Například Krištof Kintera se bude prezentovat barevnou kresbou a František Skála litografií.“

Na výstavě uvidí návštěvníci nejen práce výtvarníků, ale také designérů a módních návrhářů či komiksových autorů. „Jakub Polanka předělal známé boty ,prestižky‘, autor Jaromír 99 nám ukáže svoji verzi femme fatale: Frídu ze své komiksové verze Kafkova Zámku,“ slibuje kurátorka.

Eugenio Percossi - Kompozice
Dámské Prestige od Jakuba Polanky.

Špálův Čertík z roku 1920

Výstavní kolekce představí také několik začínajících umělců či firem, které nabízejí neobvyklý sortiment. Jednou z nich je Kololoco. Dvojice zlínských designérů vyhledává stará kola u kontejnerů nebo na skládce a dává jim druhou šanci: montují z nich retro kola.

Zajímavé je také specializované knihkupectví Kavka Books, které sídlí v centru Prahy av nabídce má knihy a katalogy z oblasti výtvarného umění, architektury či fotografie. Na výstavě bude Kavka Books zastoupeno trojicí knih (Kamil Lhoták, Kája Saudek a Jan Reich a jeho legendární kniha Bohemia).

Milovníci retra jistě ocení designérský kousek, který na výstavu dodala Galerie Modernista. Pestrobarevnou hračku Čertík navrhl v roce 1920 Václav Špála.

Jednotlivá díla na výstavě si mohou návštěvníci nejen prohlédnout, ale také vydražit na listopadové aukci, kterou pořádá Nadace Via. Vernisáž výstavy v Nové galerii se koná 5. října od 19 hodin, výstava bude otevřena 6.–7. října (mezi 13.–19. hodinou). Dražit se bude 2. listopadu v pražském hotelu Marriot. Výtěžek podpoří komunitní projekty, které spravuje Nadace Via a Jihomoravská komunitní nadace.

Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?
Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?

Zuzana Bergrová, bývalá vrcholová sportovkyně, si pro svého syna doběhla do spermobanky. O životě single mámy píše úspěšný blog „Plody dna: Příběhy...