Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Výstavu ženských aktů na akademické půdě zrušili, kvůli obvinění ze sexismu

Kultura

  13:30
PRAHA - Předčasně skončila výstava ženských portrétů a aktů, která se konala v Knihovně Akademie věd jako součást festivalu Týden vědy a techniky. Snímky fotograf Karel Richtr pořídil historickou technikou mokrého kolodiového procesu, jak se užívala v druhé polovině 19. století. Pro kontrast vystavil digitalizované reprodukce a v rámci festivalu měl o staré technice i přednášku. Proti výstavě ale vystoupily Genderová expertní komora ČR a Kongres žen, podle nichž je sexistická.

Karel Richtr: fotografie z výstavy Women: Scenes in the library foto: Karel Richtr

Pořadatel výstavy, jímž je Knihovna AV, výstavu ukončil a hledá pro ni nové místo. „Bude to určitě mimo Akademii věd, v umělecké galerii. Pokud ale někdo v tuto chvíli projeví o výstavu zájem, umožníme mu ji zhlédnout,“ řekla ČTK pracovnice knihovny. Ředitel Knihovny AV Martin Lhoták se ke zrušení výstavy nechce vyjadřovat a odkazuje na webové stránky, kde bude prý zveřejněna i informace o novém umístění výstavy.

Karel Richtr: fotografie z výstavy Women: Scenes in the library
Karel Richtr: fotografie z výstavy Women: Scenes in the library

Nejrozsáhlejší vědecký festival v ČR Týden vědy a techniky potrvá do 15. listopadu. Ukazuje nejen nejnovější vědecké poznatky, ale také historii vědeckého bádání. Pravděpodobně proto byla součástí festivalu i výstava Women: Scenes in the library v původním trezoru Spořitelny české, který je dnes součástí Knihovny Akademie věd.

Akademie čili nevěstinec. Ženské akty místo publikace výzkumů

Na černobílých ženských portrétech či poloaktech se prezentovala jedna z nejstarších fotografických technik, technika kolodiového procesu, jemuž se také říká archerotypie nebo mokrý proces. Ten představil v roce 1851 Angličan Frederick Scott Archer.

Fotografie však namísto obdivu k práci zapomenutou technikou vzbudily diskusi na téma genderové rovnosti. Genderová expertní komora ČR a Kongres žen vydaly prohlášení, v němž výstavu pořádanou jako doprovodný program festivalu označují za sexistickou. V „Zobrazení spoře oděných žen v prostorách Knihovny AV ČR nejenže nemá žádnou spojitost s vědou či výzkumem, ale zároveň degraduje ženy obecně na pouhé sexuální objekty a zpochybňuje odborný přínos vědkyň,“ stojí v prohlášení.

Zpráva o sexismu v Česku

Podle zástupkyň a zástupců obou sdružení výstava návštěvnicím a návštěvníkům Týdne vědy a techniky vysílá zprávu, že ženy jsou vhodné pouze pro zkrášlení světa a že pro ně ve světě vědy není jiné místo. Pokud by byly snímky vystaveny jinde než v Akademii věd, jistě by podle kritiků našly své vděčné publikum. „Jestliže je ale cílem akce přiblížit vědu a výzkum široké veřejnosti, tak zařazení této výstavy do programu akce uvedený cíl míjí. Podává spíše zprávu o přijatelnosti sexismu v české společnosti, a to i na vědecko-výzkumné půdě,“ uvádí se v prohlášení.

Fotograf Karel Richtr se proti výtkám genderových sdružení vymezil prohlášením, které zveřejnil na svém Facebooku. „Jakkoliv jsou na fotografiích zobrazeny ženy, cílem výstavy bylo především prezentovat fotografickou techniku mokrého kolodiového procesu, tedy ukázat řemeslné kvality techniky z 19. století. Právě k této dnes již unikátní technice fotografování jsem pak také připravil pro Knihovnu AV příslušnou odbornou přednášku,“uvádí Richter a konstatuje, že jeho fotgrafie skončily v trezoru. „Nevyčítám nic vedení Knihovny ani AV, ale trochu trpím pocitem, že pár pseudovědkyň má u nás o fous větší vliv, než si zasluhuje,“dodává ve svém prohlášení Richtr.

Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...