Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vystoupení Paula Pottse v Praze: Publiku dnes stačí málo

Vladimír Putin

  12:00
V úspěchu Paula Pottse nejen na pražském koncertu 24. července se zajímavým způsobem potkávají dva fenomény: síla hudebního byznysu i únava z něj.

Paul Potts foto: ČTK/Krumphanzl MichalČTK

Pějící prodavač mobilů

Paul Potts (*13. října 1970, Bristol, Velká Británie) je zpěvák, který vyhrál první sérii Britain’s Got Talent televize ITV. Příběh bývalého prodavače telefonů se podobá známé pohádce o Popelce. Zpívat začal už v dětství, částečně si tím podle vlastních slov léčil komplexy. V soutěži zaujal především zpěvem árie Nessun dorma z Pucciniho opery Turandot. Po vítězství se ihned objevila vedle vlny příznivců i vlna odpůrců, kteří objevili, že v minulosti například absolvoval pěvecké kursy a účinkoval v šesti operách. Tenor si stihl vydělat přes pět milionů liber.

Zjevem, vystupováním i jistou opravdovostí v přístupu je Potts naprostou antihvězdou, ale když se toho dobře využije, působí to vlastně jako oživení. Při celkovém úpadku hudebních dovedností, patrném i v oblasti popu, nevadí ani špatné nazvučení a neškolený, jednotvárný hlas.

Všechno zachrání podmanivé melodie a prvoplánový sentiment. Je pak už úplně jedno, co se zpívá. Český národní symfonický orchestr s Marcellem Rotou standardně odehrál doprovody i operní předehry, ale stejně to u publika fungovalo.

Program byl navíc pestrý. Po předehře z Verdiho Traviaty nastoupil Potts a zazněla píseň Caruso soudobého skladatele Lucia Dally. V průběhu večera pak nechyběly klasické skladby, jako je například Chopinovo Tristesse nebo Pavana za zemřelou infantku, ale došlo i na dvě kompozice italského skladatele Nina Roty.

Diváci si s nadšením vytleskali přídavek, kterým byla árie Nessun dorma, a poté za neutuchajících ovací Potts ještě jednou zazpíval Con te partiro od Francesca Sartoriho.

Když chybí vkus
Pokud se lidé neučí rozlišovat, projde leccos. Jistý ruský mediální magnát svého času prohlásil, že díky jeho kampani by i opice mohla být zvolena ruským prezidentem. Vymyslel kampaň Vladimiru Putinovi – a vyšlo to.

Hodnocení LN

1 / 5
Paul Potts, Český národní symfonický orchestr: A zrodila se hvězda; Obecní dům Praha, 24. července 2009

Další magnáti povýšili jinou opici na krále popu – principy marketingové manipulace jsou univerzální a nebezpečně účinné.

A musíme jim rozumět právě proto, abychom pokaždé nenaletěli, protože veřejný prostor ovlivňují víc, než je zdrávo. Zatím je to tak, že manažeři Paula Pottse mohou být z pražského úspěchu spokojeni, a my se jen můžeme děsit, která opice vyhraje příští volby.

Autoři:

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...