Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Výtvarník Černý chce opět šokovat: jako 'hold' politice udělá fontánu z penisů

Kultura

  18:32
PRAHA - Výtvarník David Černý chystá pro pražské Copa Centrum fontánu. Bude mít podobu 30 penisů, které mají zpodobňovat současnou českou politickou scénu. Záměr instalovat plastiku Černého v dvoraně multifunkčního objektu Copa centra, které vyroste nad stanicí metra Národní třída, potvrdila za investora Karin Cífková z Cook Communications - Communication Works. Díla Černého často budí kontroverzní reakce, proslulou se stala zejména jeho Entropa instalovaná v Bruselu během českého předsednictví EU.

David Černý před růžovým tankem foto: René Volfík, ČTK

Instalace Davida Černého ve Futura Gallery

"Dlouho jsem přemýšlel o tom, co by mělo stát na Národní třídě. I vzhledem k současné skepsi, kterou cítím k aktuální politické situaci, jsem se rozhodl pro tuto multimediální instalaci," řekl Černý. Plastika je podle něj především komentářem k situaci a současnému obsazení českého parlamentu.

Na penisech budou jména politiků
Podle Cífkové Černý vyhrál neveřejné výběrové řízení. Fontána bude mít podobu přibližně 30 poloztopořených mužských pohlavních
údů, jež budou vyvedeny z bronzu a budou střídavě chrlit vodu, řekl Černý. "Budou různě tlustý," popisuje autor svoji vizi. Uprostřed pak bude tento tvar ještě jeden, osmnáctimetrový. Kovové sochy budou nejen stříkat vodu, ale budou také mít zabudované displeje, kde se budou měnit jména podle aktuální politické situace. "Podle toho, kdo bude zrovna největší," slibuje autor.

Černý se v poslední době proslavil především kontroverzní plastikou
Entropa, kterou na zakázku českého předsednictví instaloval v bruselském sídle Rady EU. Dílo zobrazovalo stereotypy spojované s jednotlivými zeměmi evropské sedmadvacítky a vyvolalo i diplomatické stížnosti. V roce 1991 Černý přemaloval na Smíchově sovětský tank z druhé světové války na růžovo.

David Černý: Babies

Objekt Copa centra vyroste nad stanicí metra Národní třída. Jeho výstavba bude trvat asi 20 měsíců. V objektu budou byty, kanceláře, pasáže s obchody či parkoviště pro 250 aut. Zároveň bude zrekonstruována i celá stanice metra. Kvůli tomu budou stanicí vlaky asi deset měsíců pouze projíždět.

Národní památkový úřad se stavbou Copa centra nesouhlasil, nadřízený magistrátní odbor památkové péče ji ale nakonec povolil. Za investicí stojí podnikatel Sebastian Pawlowski. "Pracovat s Davidem je vždycky velká zábava, takže mám radost, že v soutěži
na fontánu pro Copa centrum Národní zvítězil právě on," uvedl Pawlowski, pro kterého již Černý v minulosti vytvořil například plastiku v pražské Hergetově cihelně.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!