Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Vznikne konkurence Zlatým glóbům? Asociace hovoří o změně, ale brání se jí, tvrdí ‚odpadlíci‘

Filmové Zlaté glóby. foto: Searchlight, Netflix, Amazon

LOS ANGELES - Z Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu (HFPA) po vlně kritiky odchází dva členové. Plánují založit konkurenční organizaci. Organizátoři Zlatých glóbů podle na veřejnosti mluví o změně, ale ve skutečnosti se jí brání.
  17:00

Diederik Van Hoogstraten byl členem Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu pět let. Wenting Xuová roků šest. V tiskovém vyjádření označili organizaci za toxickou a zavázali se vytvořit organizaci jinou, ale s podobným cílem. Teoreticky by tak mohla vziknout i konkurenční soutěž. 

 „Chceme organizaci zcela transparentní a inkluzivní organizaci pro novou generaci novinářů, kteří  chtějí pracovat bez všudypřítomné toxické atmosféry,“ popisují plán oba v tiskovém vyjádření. 

Rosamund Pikeová na hotelu po předávání Zlatých glóbů.
78. ročník cen Zlatý glóbus.

HFPA je pod palbou kritiky od konce ledna, kdy studie deníku LA Times odhalila, že mezi členy organizace není ani jeden Afroameričan. Problémy se neustále nabalovaly, od organizace dali ruce pryč klienti i sponzoři a tradiční televizní vysílatel galavečeru odmítl další ročník přenášet. 

Organizace v tiskových prohlášeních slíbila, že učiní všechny možné kroky pro zajištění větší rasové reprezentace členů, ale podle Hoogstratena a Xuové je situace „v zákulisí“ stále velmi špatná a konkrétní plány nejisté. „Většina členů odmítá strukturální změny, ačkoliv právníci a tiskoví mluvčí tvrdí opak,“ nechali se slyšet. „Většina z členů stále věří, že oni jsou tu oběťmi, což všechny změny automaticky vylučuje.“

Mezi jednotlivými členy HFPA má bujet i šikana. Novináři popisují konkrétní případ, kdy jeden z členů napsal stížnost na druhého a poslal ji vedení. To nereagovalo a přeposlalo onu žádost šikanujícímu bez vědomí šikanovaného.

K odchodu a kritice Hoogstratena a Xuové se HFPA vyjádřila na svých webových stránkách: „V době, kdy drtivá většina našich členů odsouhlasila změny, je smutné vidět, že se někteří rozhodli asociaci rozštěpit a zasít pochyby,“ píše. „Změny, které jsme dosud učinili, jsou jen začátkem. Jsme zavázáni těm, kteří se rozhodli zůstat.“

Počty členů problémové organizace klesly i minulý týden, kdy magazín Hollywood Reporter oznámil úmrtí respektovaného izraelského novináře Yorama Kahany.