Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ypsilonka připravuje na leden inscenaci Sežeňte Mozarta!

Kultura

  6:00
Hudební komedii s objevem, jenž souvisí se vznikem opery Kouzelná flétna, připravuje pražské Studio Ypsilon, které letos završilo oslavy 50. výročí své existence. Autoři Wolfgang Amadeus Mozart a Jan Schmid v něm prozradí, jak to tenkrát bylo a kdo za vším stál, kdo nejspíš vyprovokoval slavného skladatele k napsání několika nezapomenutelných uměleckých hitů. Premiéra inscenace s názvem Sežeňte Mozarta! bude 18. ledna.

Studio Ypsilon chystá premiéru Sežeňte Mozarta! foto: Pavel Vácha

Podle dramaturga Jana Etlíka se bude příběh točit kolem flétny, která je kouzelná. „Záhadný muž, který se v ní objeví, byl geniální osobností, do dnešní doby téměř zapomenuté, což dá ráz i našemu představení. Z hlediska tématu a tohoto našeho výkladu je to inscenace aktuální, do dnešní doby jak dělaná,“ uvedl.

V hlavních rolích se objeví Jiráň a Korn

Představení tak bude do jisté míry navazovat na dřívější inscenaci Ypsilonky Mozart v Praze, ve které hudebního skladatele představoval Jan Jiráň. Ten se objeví v téže roli i v inscenaci Sežeňte Mozarta!, tentokrát však v lidovém divadle Na Vídeňce, kde se děj odehrává. Jeho ředitele a postavu Papagena hraje a zpívá Jiří Korn.

„Hlavním pěveckým spoluhráčem mu bude jeden z nejvýznamnějších českých byratonistů Roman Janál jako Sarastro. Jeho protivnici Královnu noci ztvární Jana Synková. Záhadného muže, inspirátora a improvizátora díla, jistého Giesecka si zahraje Oldřich Navrátil,“ dodal Etlík.

Vedle historických osobností se objeví postavy opery. Tamina, který prochází záludnými zkouškami, hraje Petr Vršek, Paminu, kterou chce Tamino z lásky zachránit, uvidí diváci v podání Michaely Šrůmové. V inscenaci se objeví dál například Paulína Labudová, Kamila Kikinčuková, Mikuláš Čížek, Dominik Renč a především Miroslav Kořínek, který Mozartovu i jinou hudbu adaptoval a nastudoval.

Výtvarníkem inscenace je Jaroslav Malina, autorem koncepce a režisérem Jan Schmid.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...