Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Z hrobu zmizela hlava režiséra Murnaua, autora legendárního Upíra Nosferatu

Kultura

  11:00
Německý tisk oznámil, že z rodinného hrobu v německém Stahnsdorfu byla ukradena lebka režiséra Friedricha W. Murnaua, režiséra němého hororu Upír Nosferatu (1922), považovaného za nejstrašidelnější film všech dob. Murnau zemřel v roce 1931 při autonehodě. Spekuluje se o okultních souvislostech krádeže.

Záběr z filmu F. W. Murnaua Upír Nosferatu (1922) foto: Reprofoto

Okolnosti krádeže, při níž byla otevřena kovová rakev, připomínají motiv ze samotného  Murnauova filmu, píše filmový deník Variety. 

Stahnsdorf se nachází několik kilometrů jihozápadně od centrálního Berlína. V blízkosti režisérova hrobu leží také hroby s ostatky jeho dvou bratrů, které poškozeny nebyly. Deník Spiegel Online uvedl, že se u Murnauova hrobu našly zbytky vosku z vypálených svíček, což vede k úvahám o možných okultních souvislostech krádeže. 

Murnauův hrob v německém Stahnsdorfu.

Friedrich W. Murnau (1888 - 1931) pocházel z německého Bielefeldu a původně vystudoval filozofii na univerzitě v Heidelberku, už tehdy ale začal inklinovat k divadlu a filmu. Svůj první film natočil v roce 1919 a od té doby slavil stále větší úspěchy. 

Největší mezinárodní uznání kritiků a diváků, které trvá dodnes, získal v roce 1922 upírským hororem v expresionistickém stylu Upír Nosferatu s Maxem Schreckem v hlavní roli hraběte Orloka. Film natočený na motivy románu Brama Stockera Dracula se natáčel mimo jiné na slovenském Oravském zámku.

Režisér Friedrich Wilhelm Murnau (1888 - 1931).

Po upírském hororu natočil Murnau dva filmy s vynikajícím německým hercem Emilem Janningsem Poslední štace (1924) a Faust (1926). V roce 1927 odjel do Hollywoodu, kde natočil například pozoruhodný snímek Východ Slunce (1927), který získal několik Oscarů na vůbec prvním udělování těchto cen Americké filmové akademie v roce 1929. K jeho dalším pozoruhodným filmům patří impresionistický snímek ze života domorodců  Tabu (1930), natočený na Tahiti. Ještě před premiérou filmu však Murnau umírá v pouhých dvaačtyřiceti letech v Kalifornii při autonehodě 11. března 1931. 

Jeho ostatky byly poté převezeny do rodného Německa. Podle informací z deníku Spiegel to není poprvé, co byl režisérův hrob poškozen.

 

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!