Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Z jakého důvodu nemelem? Hra Česká hudba tu prostě chyběla

Kultura

  14:00
„Hru začíná hráč, který umí nejlépe zpívat.“ Nad společenskou hrou Česká hudba, nedávno vrženou na trh firmou Albi, jsme prožili vzrušení, zábavu i poučení. Nyní přinášíme její laickou recenzi.

Zkouška znalostí. Česká hudba potrápí mozkové závity. foto: Reprofoto

Krabice nadepsaná Česká hudba je zaštítěná vlídnými tvářemi Karla Gotta, Lucie Bílé a Anety Langerové. Obsahuje i „party verzi“, při níž máte broukat nápěvy a kreslit názvy písní, ale nás zaujala ta druhá, větší půlka. Patří k ní kartičky se stovkami otázek. Kdo by neměl ambici znát vše a dovědět se víc? Ale záhy je jasné, že je to složitější: někdy je možná lepší nic nevědět...

Oddíl „tradiční hudba“ staví hodně na faktech – tedy na faktech z textů písní, které pokládá za hlavní pilíř znalostí v téhle oblasti. Kde nepásla? (V písni Pásla ovečky.) Co se stalo s kozou? (V písni Vysoký jalovec.) Co stojí na Pankráci, na malým vršíčku? Z jakého důvodu nemelem, nemelem? Kdo přišel za Nanynkou a co jí udělal? Co padalo na vojáka od večera do rána?

Zdá se, že tahle část hry je určená k tomu, aby si hráči společným zpěvem až hulákáním (podle počtu promile) vybavili příslušnou pasáž, třeba proč se milá bojí napojit mého koníčka: pochopitelně proto, „že sem mááličkáá“.

Jakmile dojde na pop-music, je hra Česká hudba v jedné věci docela přínosná. Dojde nám totiž, že otázky na hudbu „generačně naši“ pokládáme za zajímavosti a roztomilé drobnosti hodné rozvzpomenutí, zatímco otázky mířící jinam za hovadiny. Kterou z následujících písní nenazpíval Sagvan Tofi? Které dvě zpěvačky pojmenovaly své syny shodně Artur? Na co hraje Radeček z kapely O5 & Radeček?

No řekněte: nepokládali byste za svým způsobem mučení, kdyby po vás někdo vyžadoval název alba kapely Děda Mládek Illegal Band? Navíc správná odpověď zní Bobr. Přitom ale máme docela dobrý pocit, když si vzpomeneme, že předchůdcem kapely Abraxas byli Abraam. A potom si v mnoha případech uvědomíme, že známe správnou odpověď: a uvědomíme si to poněkud s hrůzou, protože jsme o ty informace nikdy nestáli. Kdo vyhrává v lásce podle písně Jakuba Smolíka Až se ti jednou bude zdát? Je to strašlivá píseň, ale díky některým rozhlasovým stanicím víme, že vyhrává ten, kdo má rád míň (což je mimochodem taky prima názor).

Otázka je otázka, každá odpověď má stejnou hodnotu: aspoň ve hře. Kdo z českých umělců se původně jmenoval Wachsmann? V kterém roce se narodila Lucie Vondráčková? Čím ovinula matka Krista Pána v koledě Nesem vám noviny? Doplňte text písně Sladké mámení! –Cítíte to? Nebo snad je útlocitné cítit tu nějaký rozdíl a budoucnost ho dokonale smaže? No, spíš udělá ze hry Česká hudba dobovou raritu.

Úkol pro odvážné

Znalostní hry se můžou týkat jakéhokoli tématu: jídla, nacismu, country music či světových myslitelů. Pomáhají člověku nejen „prosvištět si slovíčka“, ale taky si připomenout, jaké místo v jeho životě mají informace. Tato hra vlastně postupuje moc dobře: společnost kolem stolu si při ní připomene, že vyptávat se na tyhle věci je dost legrační a absurdní. A o zábavu tady jde především, ne?

Ale pozor, výrobce her Albi má široký záběr. Na krabici České hudby nám rovnou doporučuje Nevinné hrátky pro dva: „vstupenku do světa fantazie a vášně“, hru „pro odvážné dvojice od osmnácti let“, „úkoly, jejichž erotický náboj nebezpečně stoupá“. Vypadá to, že tady už nebude kladen takový důraz na znalosti. 

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat