Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Z kina k urnám. Jihlavský festival zareaguje na předčasné volby

Kultura

  17:30
JIHLAVA - Mezinárodní festival dokumentárních filmů v Jihlavě se letos bude kvůli termínové kolizi s předčasnými sněmovními volbami ve větší míře zabývat volební tematikou v hlavním i v doprovodném programu.

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava. foto: Reprofoto

Lidé uvidí dokumenty z historie voleb i z průběhu volebních kampaní, budou moci sledovat volební zpravodajství České televize a besedovat s některými kandidáty z letošních prezidentských voleb. Sedmnáctý ročník festivalu se koná od 24. do 29. října, volby budou 25. a 26. října. "Souběh termínů nás moc netěší, ale festival se bude snažit využít všech možností, které tato situace nabízí," řekl ředitel festivalu Marek Hovorka.

Volby historické i aktuální

Ve zvláštní sekci Volby, kterou festival připravil společně s Národním filmovým archivem, budou uvedeny například čtyři volební šoty z let 1919 až 1935 z dílny bratří Deglů a několik poválečných volebních agitek, které připomenou, jak se chodilo k volbám v letech 1946 až 1975. V Domě kultury odborů se uskuteční projekce tří dílů z chystaného dokumentárního seriálu Expremiéři věnované Petru Pithartovi, Vladimíru Špidlovi a Václavu Klausovi. Dokumenty vznikají ve spolupráci ČT a FAMU. Následné besedy se zúčastní i kandidáti z letošních prezidentských voleb Táňa Fischerová a Vladimír Franz.

Volby budou k vidění prostřednictvím archivních i aktuálních snímků.

Návštěvníci uvidí také dva filmy zaznamenávající volební kampaně k prezidentským volbám - film Tomáše Kudrny Hledá se prezident a snímek Víta Klusáka a Filipa Remundy Spříznění prezidentskou volbou.

Průkaz s sebou

Účastníci festivalu, kteří se budou chtít zúčastnit voleb aktivně, se mohou s voličským průkazem dostavit do kterékoli volební místnosti v okolí. "Nejbližší festivalovému dění jsou například volební místnosti na gymnáziu přímo naproti kinu Dukla, v Husově nebo Křížové ulici či v jakékoli další v centru města," řekl mluvčí radnice Radek Tulis. Návštěvníci festivalu s voličským průkazem dostanou podle Marka Hovorky také slevu na suvenýry ve festivalovém obchodě.

Speciální festivalovou kavárnu Respekt Café letos organizátoři zřídí v Komenského ulici přímo naproti festivalovému centru před hotelem Grand. Ihned po uzavření volebních místností tam budou lidé moci sledovat projekci volebního zpravodajství ČT a volební výsledky.

Čtěte také

Festival letos více než dvě stovky filmů ze 47 zemí, z nich 21 ve světové premiéře. Programová rada je vybrala z více než 2600 přihlášených titulů. Hlavním hostem festivalu bude americký nezávislý filmař a experimentátor Craig Baldwin. Umělec, který se proslavil například hudebně pirátským snímkem Sonic Outlaws. Baldwin bude rozhodovat o nejlepším světovém dokumentárním filmu v soutěžní kategorii Opus Bonum.

Mezi hosty bude i vězeň z Guantanáma

Jihlavský festival navštíví také britský aktivista muslimského původu Moazzam Begg, známý jako básník z Guantánama. Vězeň, bojovník za lidská práva, aktivista, spisovatel a básník se narodil ve Velké Británii muslimským rodičům a již od mládí se aktivně angažuje v islámské politice. Po ročním vězení v Kábulu a dvouletém pobytu v americkém Guantánamu založil organizaci Cageprisoners, jejímž prostřednictvím bojuje za práva vězňů. Moazzam Begg také vystupuje v několika dokumentárních filmech zabývajících se lidskými právy, mimo jiné v oscarovém snímku z roku 2008 Taxi na temnou stranu (Taxi to the Dark Side) režiséra Alexe Gibneyho.

Na festival přijede Begg jako lektor Inspiračního fóra, unikátního projektu sloužícího k objevování nových témat a námětů pro dokumentární filmy. V minulých letech se jej zúčastnili například držitel Nobelovy ceny za literaturu Gao Xingjian, mírový aktivista Tariq Ali či členové aktivistických skupin Femen a Vojna.

 

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat