Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Z Kuščynského modelky prostitutkou. Krásná Venuše vzpomíná bez iluzí

Kultura

  14:00
PRAHA - Vzpomínky někdejší výtvarnice a modelky Venuše Samešové (*1955) vlastně ani nemají název a jistě v nich lze najít mnohé pasáže napsané stylisticky insitně. Ale to ještě neznamená, že to není kniha svým způsobem zajímavá, dokonce v něčem jedinečná.

Modelka a výtvarnice Venuše Samešová foto: Youtube

Vzpomínky Venuše Samešové jsou teprve třetím titulem Nakladatelství Pejdlova Rosička a nováčkovská profesionální daň je na paperbacku znát. Ačkoliv jsou v tiráži uvedeny dvě osoby zajišťující textovou a jazykovou redakci, v textu samotném zůstala řada literních chyb a štěpný název pro knihu se najít nepodařilo. Na obálce pouze stojí polobulvární anotace „Vyprávění o životě krásné míšenky v normalizační Praze i o tom, co se dělo v domě Jiřího Muchy na Hradčanech...“ – a prvních pět slov této formulace se nachází na hřbetu svazku namísto názvu.

Venuše Samešová na snímku z května 2015.
Venuši Samešovou znal v sedmdesátých a osmdesátých letech každý.

Ušmudlané hrátky „lepších lidí“

Venuše Samešová se narodila českému otci a matce, která byla napůl Afričankou (její otec pocházel ze státu Togo). Otec se živil jako ošetřovatel a krotitel zvířat v cirkuse, zatímco matka, ovládající čtyři světové jazyky, byla v domácnosti; až nedlouho před důchodovým věkem si našla práci průvodkyně a v ní se, než se jí chopila demence, plně našla a realizovala. Ze svazku těchto dvou – dle Venuše – naprosto rozdílných lidí, z nichž každý si jel sám po své linii, vzešly tři dcery. Rodina fungovala velmi svérázně, otec ujížděl ke svým zvířatům a matka, alespoň tak líčí Venuše, si četla v zahraničních žurnálech, které dostávala od příbuzných v cizině, a snila o životě ve velkém světě. Dcery mezitím vyrůstaly bez ladu a skladu, jakýmsi samospádem. Celá kniha Samešové je zprávou o raných zraněních duše, o nedostatku rodičovské lásky a základního řádu a jako takové mohou Venušiny memoáry sloužit coby přímo exemplární případ toho, co takový deficit může způsobit. Projevem intenzity a hloubky oněch raných duševních ran a nenaplněností je fakt, že pisatelka se k nefunkčnosti vlastní rodiny neustále vrací, ta zranění prosakují do všeho, to je hlavní téma textu oné „krásné míšenky“; vše ostatní je v něm až druhé, i když do referátíků v médiích z Venušiných vzpomínek editoři pochopitelně vytahují pikantérie, jež v knize rovněž jsou.

Modelka a výtvarnice Venuše Samešová

Modelka a výtvarnice Venuše Samešová

Venuše začala „se životem“ brzy a tvrdě. V patnácti se stala milenkou o dvě desítky let staršího muže, výtvarníka Vratislava, který ji ovládal, používal a s nímž absolvovala různé „trasy“ po normalizační Praze, z níž ta nejpověstnější směřovala do domu spisovatele Jiřího Muchy na Hradčanském náměstí, kde se konaly hédonistické sešlosti. Zúčastnil se jich tehdy z pražské „smetánky“ leckdo, ale co vím, tak Samešová je první z aktérů, kdo veřejně konkrétněji a bez iluzí a estetismu popisuje, co se tam fyzicky dělo; nerelativizuje vzpomínání mlžnými a pokryteckými formulacemi, že tam vlastně o nic moc nešlo. Venuše je bytost v podstatě apolitická a nereflektuje dění u Muchy (a vůbec v jistých uměleckých kruzích) ve společenských souvislostech, nicméně čtenář získá sice velmi dílčí, ale přece jen náhled na jeden „paralelní svět“ v potemnělé normalizované Praze, na svět, který byl v podstatě únikem před společenskou realitou. 

Venuše Samešová: Vyprávění o životě krásné míšenky...

Fotografie: archiv autorky, Taras Kuščynskyj, Antonín Nový,

Roman Černý

Nakl. Pejdlova Rosička, Jarošov nad Nežárkou 2015, 

304 stran

A ony hrátky „lepších lidí“ na Hradčanech i v podhradí byly nakonec zkaženější a ušmudlanější než prostituce, kterou Venuše jeden čas z existenčního nezbytí provozovala v Západním Berlíně, do něhož v osmdesátých letech odcestovala a kde si ji za společnici jednou vybral i božský interpret Včelky Máji. Je to jedna z mála indiskrecí (a nadto podaná velmi přijatelně), které v knize vůči veřejně známým osobám jsou; pisatelka jinak zůstává pouze u křestních jmen a neposkytuje informace napomáhající identifikaci, kdo ten či onen člověk je. Protože o šokantní indiskrece jí opravdu nejde. Venuši Samešové byl dán do vínku fyzický půvab, jehož nejumněji využil fotograf Taras Kuščynskyj; ona byla jednou z těch několika modelek, s nimiž Taras soustavně pracoval a které mu napomohly vytvořit snímky, jež se v sedmdesátých letech mezi tuzemskými „vyznavači ženské krásy“ těšily značné popularitě.

Kuščynskyj je také mezi doprovodnými snímky v paperbacku zastoupen nejvýrazněji. Venuše však spolupráci s ním zmiňuje pouze letmo. Zřejmě to pro ni zůstává příjemnou pracovní epizodou, kterou nemá potřebu rozvádět, neznamenalo to pro ni žádné ze zranění, která dala vznik této knize.

 

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!