Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Začalo natáčení filmu podle Deniku Ostravaka. Možná si v něm zahraje i autor

Colours of Ostrava

  11:42
OSTRAVA - V Ostravě začala vznikat filmová komedie na motivy knih Deník Ostravaka. V hlavní roli se představí Igor Chmela a točit se bude i na festivalu Colours of Ostrava. První klapka padla o víkendu v budově, kde před lety sídlilo ředitelství těžební společnosti OKD. Ve filmu si možná zahraje i autor předlohy, který vystupuje pod pseudonymem Ostravak Ostravski.

Deník Ostravaka - z natáčení. Uprostřed Igor Chmela v hlavní roli. foto: ČTK

„To, jestli si Ostravak Ostravski ve filmu zahraje menší roli, nyní nechceme potvrdit, ani vyvrátit,“ řekl ČTK za produkční společnost Three Brothers producent Viktor Krištof. Do kin by se nová komedie měla dostat na podzim. Filmaři se do Ostravy několikrát vrátí, v červenci pak budou točit scény na festivalu Colours of Ostrava. Štáb bude ale točit i v dolech či v industriálním prostředí Dolních Vítkovic. „Chceme ukázat Ostravu i jako barevné město. Její novou tvář s parky a zajímavou architekturou,“ uvedl Krištof.

První klapka padla o víkendu v budově, kde před lety sídlilo ředitelství těžební společnosti OKD.

Do natáčení se zapojí i členové hudební skupiny Lake Malawi. „Domluvili jsme se s nimi na určité spolupráci. Více prozrazovat nechceme,“ doplnil Krištof. Náklady na pořízení filmu odhaduje na 16 milionů korun.

Komedie naváže na české filmové komedie jako Zítra to roztočíme drahoušku či Světáci. S filmovou verzí svých zápisků souhlasil i autor předlohy. „Tuž jako nápad je to dobre. Akurat se bojim, aby z toho něbyl jakisyk paskvil,“ uvedl už dříve autor. Ve smlouvě proto nechal klauzuli, že pokud se mu scénář nebude líbit, může projekt zastavit. Nakonec ji nevyužil.

Produkční společnost oznámila záměr natočit komedii počátkem roku 2014, práce na ní začaly až dnes. Zpoždění Krištof vysvětlil hledáním finančních zdrojů a zdravotními problémy. „Půl roku jsem ležel po úraze se zlomenou páteří,“ řekl.

V hlavní roli filmu se představí Igor Chmela. Jeho sestru hraje Petra Langerová, matku Jitka Smutná a otce Dušan Sitek. V dalších rolích se představí řada ostravských herců. Vše řídí režisér David Kočár. Název filmu ještě není daný. Pracovní verze je Ostravak Ostravski ve filmu. „Máme asi tři varianty. V nejbližší době se k některé přikloníme,“ doplnil producent.

Deník Ostravaka - první klapka natáčení padla 9. května 2016.
Deník Ostravaka - z natáčení. Uprostřed Igor Chmela v hlavní roli.

Ve snímku se objeví jak ostravština známá z knih Ostravaka Ostravského, tak i spisovná čeština. Z šesti knih vytvořil scénárista Vladislav Kučík příběh Ostravaka Ostravského. Z řadového horníka jej díky štěstí udělal úředníkem, který se musí vyrovnat s různými situacemi. Svádí ho sekretářka, má problémy při cestě do Prahy na školení nebo se trápí neopětovanou láskou. „Dějová linka filmu kopíruje to, co se dnes v regionu děje,“ řekl Krištof. Naráží tak na krach OKD. Podle něj jde ale o kouzlo nechtěného.

Ostravak Ostravski, kterému se stále daří udržet identitu v tajnosti, se stal fenoménem. Jeho dílo tvoří šest vydaných knih Deník Ostravaka. Původně se v roce 2004 objevil jako bloger, který své zážitky v ostravském dialektu zveřejňoval na internetu.

Autor:

Znáte pochoutku balkánské kuchyně ajvar?
Znáte pochoutku balkánské kuchyně ajvar?

Na Balkáně je ajvar nedílnou součástí prostřeného stolu. Zeleninová pochoutka Ajvar od Podravky doprovází grilovaná masa, ryby, zeleninu, sýry i...