Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Začíná Berlinale. Po letech zcela bez české účasti

Kultura

  12:30
BERLÍN - V německé metropoli dnes večer začíná 63. ročník mezinárodního filmového festivalu Berlinale. Fanouškům stříbrného plátna do 17. února nabídne přes 400 snímků ze 70 zemí; devatenáct z nich se v hlavní soutěžní kategorii utká o Zlaté a Stříbrné medvědy.

Předseda poroty Wong Kar Wai za symbolem Berlinale foto: Reuters

Česká kinematografie nemá po mnoha letech tentokrát v oficiálním programu jedné ze tří nejprestižnějších světových filmových přehlídek žádného zástupce. Pouze v rámci doprovodného Evropského filmového trhu se producentům a distributorům představí čtveřice českých nebo koprodukčních snímků.

Festival zahájí nový bojový historický opus známého hongkongského režiséra Wong Kar Waie s názvem The Grandmasters (Velmistři). Film je portrétem mistra bojových umění, který učil slavného Bruce Lee. 

Z filmu The Grandmasters

Režisér Wong Kar Wai bude zároveň předsedou mezinárodní poroty letošního Berlinale, v níž bude o držitelích hlavních cen rozhodovat například i oscarový americký herec Tim Robbins nebo uznávaná dánská režisérka Susanne Bierová.

Soderbergh veze thriller, Van Sant ekologické drama

Vedle tvůrců méně známých jmen budou o sošky medvědů usilovat i věhlasní filmaři jako Američan Steven Soderbergh, který do Berlína přiveze thriller Vedlejší účinky, nebo jeho krajan Gus Van Sant s ekologickým dramatem Promised Land (Zaslíbená země). To se zabývá problematickými aspekty těžby břidlicového plynu.

Matt Damon ve filmu Zaslíbená země

Uvedení těchto filmů doprovodí také jejich největší hvězdy jako Jude Law či Matt Damon. Velkou pozornost pravděpodobně přitáhne i soutěžní snímek íránského režiséra Džafara Panahího Pardé, na festivalu promítaný pod názvem Zatažený závěs. Jeho tvůrce je ve vlasti tvrdě pronásledován a odpykává si trest za šíření protirežimní propagandy. Berlinale mu už v minulosti několikrát vyjádřilo podporu a před sedmi lety mu udělilo Stříbrného medvěda za tragikomedii Offside.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!