Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Začíná Berlinale. Poctí Hoffmana i Schella

USA

  17:00
BERLÍN - V německé metropoli dnes začíná 64. ročník filmového festivalu Berlinale. Do 16. února představí 409 filmů, o Zlaté a Stříbrné medvědy jich bude soutěžit dvacet, stejně jako loni bez české účasti. Součástí programu bude i pocta nedávno zemřelým hercům Philipu Seymouru Hoffmanovi a Maximilianu Schellovi. Cenu za celoživotní dílo si odnese britský režisér Ken Loach.

Berlínský medvěd na Postdamer Platz foto: Berlinale

Festival zahájí světová premiéra filmu Grandhotel Budapešť amerického režiséra Wese Andersona. Hlavní hvězdy filmu Ralph Fiennes a Bill Murray přislíbily účast na slavnostním zahájení Berlinale, kromě nich dnes večer po červeném koberci projde všech osm členů poroty a desítky filmových hvězd z Evropy a Spojených států.

Zlatý medvěd čeká na Kena Loache

Letošní držitele festivalových ocenění porota oznámí 15. února. Po vyhlášení cen přijde na řadu promítání snímku oceněného Zlatým medvědem. Už dříve pořadatelé festivalu rozhodli o letošním držiteli Zlatého medvěda za celoživotní dílo, kterým se stal britský režisér Ken Loach. Jeho dokumentární film Spirit of 45 měl nedávno českou premiéru. 

ČTĚTE TAKÉ

Pocta zesnulým hercům

Filmový festival Berlinale uctí také amerického herce Philipa Seymoura Hoffmana, který v neděli zemřel ve věku 46 let. Pořadatelé festivalu na 11. února zařadili do programu mimořádné promítání filmu Capote, který se na Berlinale objevil v hlavní soutěži v roce 2006 a který vynesl Hoffmanovi Oscara pro nejlepšího herce v hlavní roli.

ČTĚTE TAKÉ

Berlinale připomene také herce Maximiliana Schella, který zemřel v sobotu ve věku 83 let. Pořadatelé festivalu 9. února uvedou dokumentární film Meine Schwester Maria (Má sestra Maria), který Schell režíroval a který zachycuje vztah mezi ním a jeho sestrou.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!