Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Začíná festival Colours of Ostrava. Představí se Underworld, Slowdiwe i ANOHNI

Kultura

  7:00
OSTRAVA - Ve čtvrtek se otevírají se brány jednoho z nejsledovanějších českých hudebních festivalů Colours of Ostrava. Ve čtyřech dnech slibuje na 350programových bodů na dvaceti scénách.

Colours of Ostrava - ilustrační foto foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Program události, jež už dávno překročila pouze žánrový hudební rozměr směrem k dalším uměleckým odvětvím, jako je divadlo, film či literatura, bude letos výrazně posílen i o celospolečenský rozměr. To díky diskusnímu fóru Meltingpot, jež je letos nejvýraznější festivalovou novinkou.

Přednášet a diskutovat s návštěvníky na něm budou mnohé světové kapacity různých oborů, například americký historik Timothy Snyder, jeho ruský kolega Andrej Zubov, izraelský laureát Nobelovy ceny za chemii Daniel Shechtman nebo americký spisovatel Robert Fulghum. Prim ale samozřejmě na této všežánrové přehlídce i nadále hraje hudba.

Elektronika i psychedelie

Jako hlavní jméno hudebního programu produkce Colours of Ostrava prezentuje britské legendy elektronické hudby Underworld, kteří festival v noci z neděle na pondělí uzavřou. Kromě výběru starších hitů včetně toho největšího, Born Slippy, známého zkultovního filmu Trainspotting, přiveze dvojice Karl Hyde a Rick Smith také nový materiál zaktuálního alba Barbara Barbara, We Face A Shining Future.

Velkými jmény současné scény se ovšem program festivalu bude hemžit už od samého začátku. Ve čtvrtek například zahrají australští Tame Impala. Držitelka Brit Award, vedená kytaristou a zpěvákem Kevinem Parkerem, patří v letošní festivalové sezoně k těm nejžádanějším jménům. Stylově vychází z psychedelického rocku 60. let, ale snaží se jej uvádět v aktuálních souvislostech.

Americké elektronické duo Thievery Corporation.
Ve čtvrtek například zahrají australští Tame Impala.

Velkým zážitkem zejména pro pamětníky začátku 90. let bude vystoupení britských Slowdive, jedněch z nejvýznamnějších představitelů tehdy velmi módní vlny tzv. shoegaze kapel, stavějících svůj styl na spleti halucinogenních kytarových vazeb, hlukových stěn a křehkém zasněném vokálu. Po mnohaleté pauze svůj comeback zahájili před dvěma lety na barcelonském festivalu Primavera Sound.

Naopak ryzí současnost přiveze projekt ANOHNI. Tak si říká zpěvačka, kterou svět ještě relativně nedávno znal jako Antonyho Hegartyho, předáka Antony And The Johnsons. Po přijetí ženské identity ANOHNI vydala desku Hopelessness, podle mnohých světových kritiků jedno ze zatím nejlepších letošních alb.

The Guardian zařadil Colours of Ostrava do Top 10 festivalů 2016

Typický tklivý vokál a jemná elektronická hudba jsou médiem, které v teskných písních otevřeně vypovídá o bolestech současného světa a řadí se tak k vůbec nejvýznamnějším protestním nahrávkám posledních dekád. Koncert ANOHNI na Colours of Ostrava by měl mít navíc velmi působivý vizuální rozměr s promyšlenou světelnou instalací a projekcemi uměleckých videoklipů ke každé skladbě.

Mezi dalšími výraznými jmény z rockové či elektronické scény dále Colours of Ostrava představí například francouzský dreampopový projekt M8, čerstvý objev britské rockové scény Nothing But Thieves, islandskou kapelu Of Monsters And Men, slučující folk a pop, britské poprockové The Vaccines, mladou norskou elektropopovou divu říkající si Aurora, její krajanku Susanne Soundfor, americké elektronické duo Thievery Corporation či skočné irské rockery Kodaline.

Mystika, reggae a pouštní rock

Kromě hlavních jmen ovšem Colours of Ostrava tradičně stavějí na tom, že obzvláště vybraný je i program na menších scénách a v žánrech stojících mimo tradiční festivalový mainstream. Právě v tom se Colours of Ostrava většině českých festivalů vymykají a i proto bývají v evropských odborných anketách stavěny na přední místa žebříčků.

Už od počátku je zde například bohatě zastoupena world music. Tu primárně prezentuje už přehlídka Czech Music Crossroads, spojená s konferencí odborníků z celého světa, jejíž třetí ročník se v areálu festivalu odehrál v úterý a ve středu. Programové přesahy do hlavních festivalových dní jsou ovšem velmi silné. Jedním z nejvýznamnějších zástupců této linie je konžský projekt Mbongwana Star, personálně odvozený od populární kapely Staff Benda Bilili.

Italská Kalascima vychází z tradičního italského transovního stylu pizzica a proslula spoluprací se slavným italským skladatelem Ludovicem Einaudim. Izraelská vokální ekvilibristka Victoria Hanna stejně lehce pracuje s elektronikou jako s tradicemi východní hudby a do slovního poselství se nezdráhá vkládat citace z mystických starověkých židovských textů. Oblíbený žánr reggae bude prezentovat ghanský zpěvák Rocky Dawuni; malijský pouštní rock, který už dávno co do světové popularity přesáhl hranice kontinentu, zahrají Songhoy Blues.

Punkoví dudáci

Podstatnou složkou programu Colours of Ostrava jsou interpreti stavějící na těch nejlepších tradicích evropské i americké hudby – folku, blues, country či tzv. americany. To platí zejména od doby, kdy přibyla na festivalu přímo na takové styly zaměřená scéna zvaná Drive Stage. Kapely tohoto ranku však lze potkat i na dalších místech. Třeba jedno z největších jmen moderního anglického folku The Unthanks, vedené sestrami Becky a Rachel Unthankovými, jež do Ostravy přivezou desetičlenný doprovodný ansámbl. Pro mnohé posluchače jednou z největších událostí letošního ročníku bude jistě česká premiéra kultovní kapely Giant Sand zarizonského Tucsonu, vedená už třicet let vynikajícím písničkářem Howem Gelbem.
Irské kvarteto We Banjo 3 hraje na countryové nástroje s vysloveně rockovým tahem a dudáci ze skotsko-irských Treacherous Orchestra jsou považováni bezmála za punkery. Italští Sacri Cuori naopak ve své uvolněné, spaghettiwesternovou atmosférou prosycené tvorbě připomínají filmovou hudbu Ennia Morriconeho.

Z českých klubů

Závěrem dlužno připomenout, že ani česká hudební scéna nezůstane na Colours of Ostrava stranou. Budou ji reprezentovat jak aktivní klasikové typu Ivana Hlase, Druhé trávy, Už jsme doma nebo Martina Kratochvíla s Jazz Q, tak zajímavá jména aktuálních trendů. Elektronická skupina B4 zahraje nápadité coververze písniček Plastic People of the Universe, experimentátor Kittchen simprovizovanou sestavou hudebníků doprovodí němý dánský sci-fi film Nebeská loď z roku 1918 anu-jazzová Lesní zvěř si přizve jako zvláštního hosta Horňáckou cimbálovou muziku Petra Mičky. Žhavé dění na českých klubových pódiích pak připomenou například Veena, Děti mezi reprákama, DVA nebo Please The Trees.

Ostrava bude opět hýřit barvami.

Autor: