Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zámek Holešov ožije hudbou, přijede i pěvkyně Magdalena Kožená

Kultura

  15:32
PRAHA/HOLEŠOV - Známý pianista Karel Košárek by chtěl oživit hudební tradici na zámku Holešov a přivést do tamních sálů přední hudebníky. Za několik dnů tam zahájí novou hudební událost nazvanou Musica Holešov.

Magdalena Kožená foto: ČTK

Její součástí je několikadenní festival, který potrvá od 23. do 26. září, a následný podzimní a jarní koncertní cyklus. K nejatraktivnějším pozvaným umělcům patří mezzosopranistka Magdalena Kožená.

"Naskytla se nám příležitost udělat festival na tomto místě, ve specifickém duchu, a navrátit muziku do zámku. Zároveň také přivést výjimečné a vynikající muzikanty se zajímavými programy," řekl holešovský rodák Košárek, který je dramaturgem a patronem akce.

Chce oživit zámeckou tradici
Rád by navázal na zámeckou tradici, v jejíž historii měla zámecká kapela a hudba své místo. Jeden den festivalu se bude proto věnovat tvorbě místního barokního skladatele Františka Xavera Richtera a jeho novodobým premiérám.

Pro první ročník se Košárkovi podařilo přesvědčit významné umělce, jako jsou například houslista Pavel Šporcl, dirigent Václav Luks se svým souborem Collegium 1704 nebo soubor Epoque Quartet, aby Holešov navštívili.

Vrcholným zážitkem bude zřejmě 15. listopadu koncert slavné mezzosopranistky Kožené a souboru Private Musicke. Půjde o její jediné letošní vystoupení v České republice a zároveň závěrečný koncert jejího evropského turné, na němž uvádí své poslední CD Lettere Amorose. Před holešovským publikem nové album pokřtí.

"Koncert bude mít netradiční formát, po jeho skončení přijdou umělci na pódium a houslista Jan Špaček s nimi povede rozhovor. Ptát se budou moct i posluchači," uvedl Košárek, který je častým hudebním partnerem Kožené při pěveckých recitálech.

Přehlídka prozatím hospodaří s jedenapůlmilionovým rozpočtem. Hlavní zámecký sál poskytne kapacitu zhruba pro 400 diváků, komorní sál pak 120 míst a část sklepení bude vhodná pro alternativní jazzový klub. Každé prostředí podle Košárka umocní hudbu, která v něm zazní.

Přestože přípravy na festival vrcholí, Košárek stíhá i vlastní koncertní aktivity. V této sezoně například vystoupí v Rachmaninově Klavírním koncertu č. 3 s Pražskými symfoniky v Praze a na světové výstavě EXPO 2010 v Šanghaji. Pokračuje také v koncertech s Gershwinovou Rapsodií v modrém a orchestrem Melody Makers.

Košárek v uplynulých sezonách účinkoval na recitálech v New Yorku, Dallasu, Palm Beach, Calgary, Tel Avivu, Petrohradu a Bangkoku. S Koženou loni absolvoval turné po Spojených státech. Kromě FOK spolupracuje také s Českou filharmonií, Pražskou komorní filharmonií, Nagojskou filharmonií nebo Ruským komorním orchestrem St. Petersburg.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat