Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zavedené hudební ceny upadají. Chytí se Vinyla?

Kultura

  11:28
BRNO - První ceny s názvem Vinyla udělili organizátoři v sobotu na slavnostním večeru v brněnském klubu Fléda. Ocenění má být protipólem dosavadních anket a žebříčků a přáním pořadatelů je, aby se Vinyla stala v hudební oblasti obdobou výtvarné Ceny Jindřicha Chalupeckého.

Brněnští Fiordmoss se stali objevem roku. foto: Jan Durina

Nejlepší gramofonovou desku loňska natočila podle poroty Ceny Vinyla experimentální hudební skupina B4. Formace z Nového Boru na Českolipsku získala za svou nahrávku Didaktik Nation Legendary Rock titul deska roku. Objevem roku se stali brněnští Fiordmoss a počinem roku kutnohorský festival Creepy Teepee.

Ceny Vinyla se letos rozdělovaly poprvé. Ocenění se pořadatelé rozhodli vytvořit, protože v České republice podle nich chybí hudební cena, která pojmenovávala důležité počiny v současné české hudbě. Ankety a žebříčky podle nich odrážejí spíš popularitu kapel u veřejnosti či názory vydavatelů. Vinyla má být jejich protipólem. Chce si vydobýt místo a prestiž, jíž má například na výtvarném poli Cena Jindřicha Chalupeckého.

Držitelé cen Vinyla si dnes jako odměnu odnesli gramofonovou desku vydanou v limitované edici 100 kusů. Obsahuje nahrávky všech nominovaných, a to v autorském obalu od výtvarníka Josefa Bolfa. "Snažili jsme se vymyslet ocenění, které má nějaký smysl a význam i po odeznění potlesku - nejen pro nominované, ale i pro fanoušky hudby," uvedl za organizátory Tomáš Grombíř.

Jedním z členů poroty byl i autor Lidových novin Pavel Klusák. Ten vítěznou desklu popisuje jako neklidné snění o minulosti. Posluchači podle něj umožňuje vzpomínat na atmosféru 70. let, na minulost československých rodin, institucí, technologií i médií. "Skupině gratuluji a zároveň bych ji rád požádal, aby se pokud možno přejmenovala, protože s tímhle šíleným názvem zůstane už napořád proklatě dobře utajená," říká Pavel Klusák o B4.

Alternativní formace Fiordmoss porotce oslovila hlavně tím, jak se za poslední rok hudebně posunula. "Z nejisté skupiny, která se ještě před nedávnem utápěla v nepříliš výrazném písničkářství, se během pár měsíců stala kapela, která dokáže sebejistě ukočírovat naplněnou MeetFactory," řekl další z porotců Jiří Špičák z Radia Wave. Skupina podle něj umně navázala na zahraniční trendy, a přitom nejde o plagiátorství ani revival, tolik běžný na jejím hudebním poli.

Kutnohorský festival Creepy Teepee cenu získal jako přehlídka, která seznamuje posluchače s trendy současné alternativní hudby.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!