Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zbiroh vystaví vzácný obraz s tváří da Vinciho

Kultura

  10:30
ZBIROH - Zámek Zbiroh na Rokycansku bude od 13. ledna do 18. března příštího roku vystavovat nedávno objevený obraz, na němž je zachycena tvář renesančního vynálezce a umělce Leonarda da Vinciho.

Nedávno nalezený portrét Leonarda da Vinciho foto: Reprofoto

Vzácné plátno doplní předměty z domácích a mezinárodních sbírek vážící se k rytířskému řádu templářů, většina z nich dosud nebyla v Čechách prezentována.

"Obraz tváře Leonarda da Vinciho z let 1505 až 1510 je stěžejním exponátem.V poslední době prošel mnoha odbornými zkoumáními, některé studie poukazují na znaky shodné s originálními obrazy tohoto umělce," uvedla Klára Jelínková zastupující jednoho z partnerů výstavy. Řada odborníků se podle ní domnívá, že jde o umělcův autoportrét.

Da Vinciho portrét

Do nedávna neznámou malbu o rozměrech 60x44 centimetrů zobrazující tříčtvrteční profil muže s pokrývkou hlavy objevil před třemi lety historik v městečku Acerenza v jihoitalské provincii Basilicata ve sbírkách aristokratické rodiny, když pátral po rytířském řádu templářů.

Podle pořadatelů expozice je zvláštní symbolika výstavy zvýrazněna tím, že v roce 2012 uplyne 700 let od rozpuštění templářského řádu. Vystaveny tak budou jedinečné předměty z 12. až 14. století vážící se k založení a působení tohoto řádu v Itálii, Evropě i ve Svaté zemi.

Templářský žeton i tříska ze Svatého dřeva

"Exponáty zapůjčené z italských sbírek, v nichž většina nebyla v České republice nikdy vystavena, doplní výjimečné a málo známé předměty z českých a moravských muzeí, jež se týkají působení templářů na našem území," doplnila Jelínková. Z italských sbírek návštěvníci uvidí i původní žeton, jenž fungoval jako bankovní šek. Pravděpodobně je jediným dochovaným exemplářem na světě. Dále templářské kameny z Itálie, k vidění bude i vzácná relikvie třísky ze Svatého dřeva nebo také Bertrandova olověná bula z 2. poloviny 12. století.

Návštěvníci si budou moci prohlédnout cenné listiny ze sbírek pražské metropolitní kapituly, původní regule svatého Bernarda z Národní knihovny, kámen s templářským křížem z kostela Svatého Petra a Pavla z Řeznovic, předměty z vykopávek z hradu Templštejn, sídla templářů pravděpodobně z počátku 14. století a další.

Výstavu s názvem Tvář Leonarda da Vinci - Příběh rytířského řádu templářů připravuje zámek Zbiroh a Praga Mystica ve spolupráci se zástupci italského řádu templářů a jihoitalským muzeem z oblasti Basilicata. Výjimečný projekt se koná pod záštitou českého ministra kultury, italského velvyslance, hejtmana Plzeňského kraje a plzeňského biskupa.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Prodej domu 4+kk, 72 m2, Synkov
Prodej domu 4+kk, 72 m2, Synkov

Synkov-Slemeno - Synkov, okres Rychnov nad Kněžnou
4 900 000 Kč