Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zbraň proti davům turistů. Slavná galerie Uffizi se chce ‚rozprostřít‘ po Toskánsku

Kultura

  15:30
FLORENCIE - Ředitel prestižní galerie Uffizi přišel s projektem, jenž by prostory galerie zřídil po celém Toskánsku. Z umění by těžili místní obyvatelé a navíc by to pomohlo alespoň trochu zkrotit masový turismus v samotné Florencii.

Jedním z největších lákadel galerie je plátno Zrození venuše. foto: Reprofoto

V těch nejrušnějších dnech florentskou galerií Uffizi prošlo až 12 tisíc návštěvníků. Většina z nich přeskakovala téměř vše, co prestižní instituce nabízí a tlačila se v davech, aby si udělala selfie s jedním z velkých „hitů“ - Botticelliho Zrozením Venuše, Michelangelovou Svatou rodinou nebo i Tizianovou Venuší Urbínskou.

Znovuotevření galerie Uffizi ve Florencii v den výročí italské republiky....
Světově proslulá galerie Uffizi je jednoznačně nejnavštěvovanější sbírkou umění...

S neukázněnými davy turistů se nepotýká jen galerie, ale celá Florencie. Město v novém programu Enjoy Respect Florence například hrozí pokutou až 500 euro (zhruba 13 tisíc korun) každému, kdo bude kempovat na nevyznačených místech nebo posedávat na sochách a jiných kulturních památkách. 

Ve snaze pomoci běžně turisty obsypanému městu ředitel Uffizi Eike Schmidt přišel s projektem Uffizi Diffusi (rozprostřená Uffizi). V zásadě jde o inspiraci hotely, kde jsou jednotlivé pokoje rozdělené do několika různých domů. Turisté by tak za uměleckými poklady museli rovněž do několika různých budov po celém Toskánsku, aby se nemačkali na jednom místě.

Toskánská města a vesnice teď mohou nominovat budovy, které by v případě uskutečnění projektu Uffizi poskytly. Podle ředitele galerie jde o snahu vytvořit docela jiný způsob turistiky a rovněž o zařazení umění do každodenního života lidí po celém Toskánsku.

Detaily celého projektu jsou zatím tajné, ale Schmidt podle všeho počítá s šedesáti až 100 výstavními prostory. Samotná galerie ve středu Florencie, která má v současné době ve výstavních prostorách na tři tisíce skvostů, bude ale stále středobodem všeho. Do „vedlejších“ Toskánských galerií by podle prvních zpráv měla putovat převážně díla z depozitářů. 

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...

Nutrilon Advanced: Otestujte s námi pokračovací a batolecí mléko bez palmového oleje
Nutrilon Advanced: Otestujte s námi pokračovací a batolecí mléko bez palmového oleje

Nemůžete kojit a tak hledáte vhodnou pokračovací výživu pro své děťátko? Inovovaný Nutrilon Advanced 2 a 3 bez palmového oleje mohou být vhodnou...

Mohlo by vás zajímat