Sobota 25. června 2022, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Žebříček nejdražších současných výtvarných umělců vede Basquiat

Kultura

  13:35
paříž - Čtyři Američané - Jean-Michel Basquiat, Christopher Wool, Jeff Koons et Richard Prince - vedou žebříček nejvíce ceněných současných umělců, sestavený společností Artprice, která se specializuje na informace o trhu s uměním.

Jean-Michel Basquiat: Bird On Money, 1981 foto: WikiArt.org

První tři vzpomínaní umělci vytvářejí 19 procent příjmů světového trhu se současným uměním, praví se ve zprávě Artprice, zahrnující období od loňského července do letošního června.

Basquiat, který zemřel v roce 1988, si s velkým náskokem drží prvenství se sumou 139,4 milionů dolarů (asi 3,4 miliardy Kč) za 75 děl prodaných ve zmíněném období. Jedno dílo se v květnu vydražilo v newyorské síni Christie’s za 57,2 milionů (1,37 miliardy Kč), což v případě tohoto umělce představovalo nový rekord.

Americký výtvarník Jeff Koons

Následují Christopher Wool (84 milionů dolarů za 42 prodaných kousků), Jeff Koons (58,5 milionů za 116 děl) a Richard Prince (55,8 milionů za 69 souborů).

Jako první Evropan na pátou příčku pronikl Peter Doig (44,6 milionů). První desítku doplnili Japonec Jošimoto Nara, Ital Rudolf Stingel, Američan Keith Haring, Číňan Ceng Fan-č’ a Němec Anselm Kieffer.

V Top 500 světového trhu s uměním figuruje celkem 99 Američanů a 187 Čínanů, což podle Artprice svědčí o tom, že umělci z těchto zemí těží z významu amerického a čínského trhu.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!