Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřel australský rocker Bruno Adams

Kultura

  12:34
BERLÍN - V noci z pátku na sobotu 18. dubna zemřel ve svém berlínském bytě ve věku 46 let někdejší frontman skupin Once Upon A Time a později Fatal Shore, zpěvák a kytarista Bruno Adams.

Fatal Shore (Bruno Adams vlevo)

Once Upon a Time, v první polovině devadesátých let docela často koncertující i u nás (na obalu alba Don't Look Down z roku 1994 dokonce použili obraz českého výtvarníka Pavla Brázdy „Nezapomněl jste se oholit?“) vznikli jako součást scény v Melbourne v roce 1984.

Bruno Adams (vpravo)

Bruno Adams (vpravo)

První koncerty absolvovali po boku spřátelených Crime And The City Solution, ve kterých na housle hrála Brunova sestra Bronwyn, ale stihli si zahrát třeba i s někdejší zpěvačkou The Velvet Underground Nico. Známost si získali divokými, uhrančivými koncerty, na kterých úspěšně kloubili rockovou psychedelii s avantgardně pojatým blues.

V roce 1988 úspěšně debutovali a jejich skladba „Song For Ghosts“ se objevila ve filmu Jona Hillcoata „Ghosts…of The Civil Dead“, ke kterému napsal scénář Nick Cave. Na konci osmdesátých let se podobně jako celá řada jejich kolegů přesunuli do Berlína, a v roce 1990 projeli celou západní Evropu coby předkapela Nicka Cavea & Bad Seeds při jejich turné k albu „The Good Son“. Po třech albech se rozešli v roce 1996 (po deseti letech pak odehráli ještě sérii několika vzpomínkových koncertů, v rámci kterých se objevili i v pražském Rock Café).

Dylana i Brela
Bruno Adams se prakticky vzápětí spojil s v Praze usazeným Angličanem Philem Shöenfeltem, a společně vytvořili duo Fatal Shore, se kterým hned na úvod odehráli několik koncertů ve válkou zničené Bosně. Oba sólisté se výborně doplňovali, a vedle vlastních skladeb měli v repertoáru i celou řadu originálně pojatých cover-verzí Roberta Johnsona, Boba Dylana či šansoniéra Jacquesa Brela. Později se k nim připojil bubeník Huga Race Chris Hughes a jako trio natočili v roce 1997 debutové eponymní album, které vyšlo na pražské značce Rachot/Béhemót.

Po něm v sestavě rozšířené o baskytaristu následovaly ještě (již v Německu vydané) další dvě desky, a poslední nahrávkou, na které se Bruno podílel se stalo EP Bird On A Wire z letošního března. Závěrečných pět let svého života Bruno Adams statečně bojoval s rakovinou, ovšem věděla o tom pouze jeho rodina a nejbližší přátelé, kteří s ním také byli v jeho posledních chvílích.

Fatal Shore - World Away

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!