Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřel další bubeník Katapultu

Kultura

  15:48
PRAHA - Ve věku 59 let zemřel bubeník Karel "Káša" Jahn, naposledy bubeník skupiny Katapult. Informaci potvrdil hudební publicista Petr Korál. Pro skupinu je to další rána během krátké doby. V lednu tohoto roku zemřel baskytarista Jiří "Dědek" Šindelář.

Olda Říha je posledním členem skupiny Katapult. foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

Jahn nahradil v Katapultu loni v únoru zesnulého Anatoli "Tolju" Kohouta.

Karel "Káša" Jahn představoval s Jiřím Kornem (baskytara, zpěv) a Zdeňkem Juračkou (sólová kytara) základní trojlístek legendární rockové formace Rebels, založené v roce 1967. Rebels byli vedle kapel Blue Effect, Flamengo a Framus Five špičkou tehdejšího avantgardního rocku, ale vzhledem k začínající normalizaci skupina začátkem roku 1970 zanikla. Jiří Korn v 90. letech činnost Rebels na čas oživil. O úmrtí Jahna jako první informovalo Rádio Beat.

Členové kapely Olympic (zleva) Milan Broum, Jiří Valenta a Petr Janda přicházejí na poslední rozloučení s baskytaristou hudební skupiny Katapult Jiřím Šindelářem, které se uskutečnilo 10. ledna v Čechticích na Benešovsku.

V roce 1974, kdy byly pro muzikanty zavedeny povinné kvalifikační zkoušky, se Jahn rozhodl emigrovat. Ve Švýcarsku vytvořil s baskytaristou Jiřím Kozlem rytmické duo. Zpočátku si vydělávali hraním po nočních lokálech, později jazzem. Se skupinou Revival Jazzmen Prague získali renomé zejména v Německu. V roce 1978 pak spolu založili rockovou skupinu The Crown. Kromě toho Jahn vyučoval 17 let hře na bicí a působil například v jazzovém projektu americké zpěvačky Very Love.

Pro skupinu Katapult, která v současné době nehraje, to znamená další ránu osudu. Letos v lednu dva dny po svých 60. narozeninách zemřel baskytarista Katapultu Jiří Šindelář.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Týden plný cen od LOVI
Týden plný cen od LOVI

Soutěžte s námi po celý týden o krásné výherní balíčky pro svoje zlatíčka.

Mohlo by vás zajímat