Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřel J. D. Salinger, autor románu Kdo chytá v žitě

Kultura

  19:18aktualizováno  20:44
NEW YORK - Ve věku 91 let zemřel ve středu americký spisovatel Jerome David Salinger. Podle prohlášení jeho syna zemřel autor románu Kdo chytá v žitě přirozenou smrtí ve svém domově v New Hampshire. Od roku 1965 nevydal žádné nové dílo a od roku 1980 neposkytl žádný rozhovor.

J. D. Salinger. foto: ČTK

Salinger žil řadu let sám ve skromném a odlehlém domě v americké státě New Hampshire. Jeho jediný román Kdo chytá v žitě se stal biblí americké mládeže 60. let minulého století a dodnes je oblíbený po celém světě.

Poslední povídky vydal v roce 1965
Po jeho napsání byl Salinger uctíván jako slavná osoba, která se v duchu svého díla vzdala všech poct a jejíž poustevnický život dal vzniknout salingerovskému mýtu. Poslední povídky vydal spisovatel, který se léta vyhýbal pozornosti médií, v roce 1965.

Jerome David Salinger se narodil 1. ledna 1919 jako syn prosperujícího obchodníka s košer šunkou a jeho irské manželky. Vyrůstal v luxusu newyorské Park Avenue. Spolužákům na vojenské akademii Valley Forge, kde nakonec zakotvil, připadal náladový, jedovatý a uštěpačný. "Dost neoblíbené individuum s vodnatou tváří," vzpomínal jeden z nich. Právě na této škole začal podle vlastních vzpomínek "sepisovat první povídky v noci pod peřinou ve světle baterky".

U psacího stroje údajně trávil 15 hodin denně
Obrat v jeho vnímání přinesla druhá světová válka. Nervově se zhroutil. V tehdejších dopisech hovořil s drásavou hořkostí o válce a o plýtvání životem. Oženil se s Francouzkou Sylvií, kterou nemohl znát víc než pár týdnů. Odjel s ní domů, ona se však po osmi měsících vrátila do Francie a zažádala o rozvod.

V roce 1955 se znovu oženil, s Claire Douglasovou. To už z něj byla literární hvězda a z jeho domu v Cornishi se stala pevnost, kterou dobývaly týmy novinářů.

Tradovalo se o něm, že vstává v pět nebo v šest hodin a v malém betonovém bunkru s průhlednou střechou u psacího stroje tráví patnáctihodinový pracovní den.

Kdo chytá v žitě

Kdo chytá v žitě, jediný Salingerův publikovaný román, se po svém vydání v roce 1951 stal bestsellerem. Příběh vypráví sedmnáctiletý Holden Caulfield, který prochází těžkou životní krizí. Popisuje třídenní cestu ze školy v Pencey, odkud byl vyloučen, domů do New Yorku. Na své cestě se setkává s různými lidmi. Jeho putování je výrazem zmatku dospívání, cestou od nevinnosti k poznání. Je zhnusen světem dospělých, citově je přitahován k malým dětem, chce je chránit před nástrahami, chce být tím, "kdo chytá v žitě" děti, aby je zachránil.

Loni na sebe Salinger upoutal pozornost, když u federálního soudu podal žalobu proti autorovi díla údajně odvozeného z jeho Kdo chytá v žitě. Soud vydání knihy pozastavil.

Salingerovu knihu "Kdo chytá v žitě" si při svém zatčení četl Mark David Chapman, vrah Johna Lennona. Též uvedl, že její obsah ho k vraždě motivoval.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Pronájem bytu 3+1+L v centru města Ústí nad Labem
Pronájem bytu 3+1+L v centru města Ústí nad Labem

Velká Hradební, Ústí nad Labem - Ústí nad Labem-centrum
11 500 Kč/měsíc