Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřel James Cotton. Poslední z velkých bluesových harmonikářů, jehož milovali hippies

Kultura

  10:03
Ve čtvrtek zemřel na zápal plic v texaském Austinu James Cotton, bluesový zpěvák a hráč na foukací harmoniku, který byl posledním z velké generace, jež kladla základy moderního pojetí hry na tento nástroj v 50. letech. Cottonovi bylo 81 let. Oznámilo to hudební vydavatelství Alligator Records.

James Cotton na pódiu festivalu Blues Alive v Šumperku (2008) foto: Ivan Prokop - Blues Alive

James Cotton se narodil roku 1935 v Tunice ve státě Mississippi, blues jej zaujalo ve chvíli, kdy uslyšel slavného harmonikáře Sonnyho Boye Williamsona II. Vydal se za ním do Západní Heleny v Arkansasu, kde se stal jeho žákem a spoluhráčem. Po dalším přesunu, do Memphisu, se seznámil s kytaristou Hubertem Sumlinem, s nímž byl na začátku 50. let angažován do kapely tehdy už slavného zpěváka Howlin ́ Wolfa.

V polovině téže dekády přešel v Chicagu k Wolfovu hlavnímu konkurentovi Muddymu Watersovi, kde alternoval slavného Little Waltera. Právě Watersova kapela byla jakousi školou předních představitelů syrového elektrického blues, kteří si často po odsloužení učňovských let zakládali vlastní kapely a vydávali se na sólovou dráhu. Kapelou prošli všichni nejslavnější harmonikáři. Po skutečném zakladateli moderního hráčského stylU Little Walterovi to byl i Cotton, Big Walter Horton, Junior Wells i Carey Bell.

Cotton založil v roce 1965 první vlastní kapelu Jimmy Cotton Blues Quartet, které se zprvu věnoval paralelně s watersovským angažmá. První sólové nahrávky pořídil pro významnou komilaci Samuela Charterse Chicago/The Blues/Today!. Po odchodu od Muddyho Waterse v roce 1966 hrál se začínající Janis Joplin a o rok později zformoval slavný James Cotton Blues Band, který patřil k velkým hvězdám americké scény doby hippies, kdy doslova boural slavné sály Fillmore East v New Yorku a Fillmore West v San Francisku.

Slavná kariéra Jamese Cottona, přezdívaného Mr. Superharp (Pan Superharmonika), pokračovala i v dalších desetiletích, kdy neúnavně koncertoval a nahrával pro všechny významné bluesové labely a byl ozdobou největších světových festivalů. Pro jeho kapelu, v níž často nechyběla dechová sekce, která jí dodávala masívní, až bigbandový sound, bylo příznačné obrovské koncertní nasazení a postupy, spoluurčující vývoj žánru, vystavěného na tradičních kořenech.

V polovině 90. let se James Cotton potýkal s vážnou chorobou, jež mu definitivně znemožnila zpěv, jeho mistrovské hře na harmoniku však nic neubrala a dál natáčel velmi kvalitní alba, jako třeba Fire Down Under The Hill z roku 2000. V roce 2008 koncertoval harmonikář poprvé a naposledy v České republice, když byl hlavní hvězdou 13. ročníku mezinárodního festivalu Blues ALive v Šumperku.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Indicada - Vaše regionální agentura práce
Účetní s možností home office

Indicada - Vaše regionální agentura práce
Moravskoslezský kraj

Mohlo by vás zajímat