Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřel malíř krásných žen a pařížských zákoutí Antonín Sládek

Kultura

  11:46
PRAHA - Krátce po svých 67. narozeninách zemřel v sobotu po těžké nemoci v Praze malíř Antonín Sládek, o jehož obrazech historik umění Josef Kroutvor svého času napsal, že "mají šarm, nostalgické kouzlo úsměvu, vzpomínky, okamžiku, jedinečného setkání".

Antonín Sládek foto: ČTK

Sládek byl především "malířem krásných žen a pařížských zákoutí". Paříž - spolu s Prahou - byla skutečně jedním ze Sládkových velkých inspiračních zdrojů, jak sám řekl při zahajování výstavy svých děl v pařížském Českém centru před čtyřmi lety. V Paříži už předtím vystavoval v roce 1993.

Sládek, který se narodil v Huštěnovicích u Uherského Hradiště, studoval nejprve užitou grafiku v Hradišti, později absolvoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze u prof. Aloise Fišárka v letech 1961 - 1967. Nedbal na módní trendy a soustřeďoval se na tradičně pojatou tvorbu s důrazem na eleganci výrazu. Vytvořil také plakáty k řadě filmů, například ke snímkům Bullitův případ, Fantomas se zlobí a Žlutá ponorka.

Následnosti v prostředí ateliéru
Zabývá se figurální tématikou a krajinou. Vedle malby a kresby se věnuje grafice a knižní ilustraci, v 70. letech vytvořil kolekci filmových plakátů. Měl několik samostatných výstav v Praze, obeslal řadu výstav kolektivních a v zahraničí svá díla předvedl vedle Francie také v Kanadě a v Brazílii.

Sládkova pozorovací schopnost se uplatňuje v zachycování jedinečnosti okamžiků denních situací, malířské a kreslířké dílo je svým charakterem komorní. Nepostradatelným je denní skicář, uchovávající rychlé záznamy, vzpomínky a podněty zpracovávané v následnosti v prostředí ateliéru. Svým espritem jeho malba připomíná francouzkou modernu.

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!