„Táta včera zemřel na covid, pozitivní test vyšel v den očkování, které už nemohl dostat, pak to bylo celý děsně rychlý. Tak možná si už kdesi s Petrem Skoumalem dávají po letech Maršály. Ty vlny laskavé radosti a humoru tu budou chybět,“ uvedl Tomáš Vodňanský na facebooku.
Zpěvák, spisovatel, autor textů písní, kabaretiér a lidový filosof Jan Vodňanský se narodil 19. června 1941 v Praze. Vystudoval ekonomiku a organizaci strojní výroby, získal titul inženýr. Zároveň externě vystudoval filosofii a historii.
Vodňanský se Skoumalem předvedou svůj úsměv idiota po 45 letech |
Proslavil se zejména v tandemu s Petrem Skoumalem. Představení této autorské dvojice konaná v Činoherním klubu koncem 60. let a vystoupení po vysokoškolských klubech v 70. letech se stala legendou. Připomínají je například záznamy na CD, které občas obohacují bonusy doplňující bílá místa v diskografiích obou tvůrců tam, kde kdysi řádila cenzura nebo dobový zákaz, znemožňující jim společnou činnost.
Společně vystupovali od roku 1966 s autorskými pořady písniček a povídání - S úsměvem idiota (1969), Hurá na Bastilu (1970), S úsměvem Donkichota (1970), Králíci pokusný (1974). V dobách normalizačních byla jejich představení postupně zakazována a odstrkována do malých klubů zejména mimo Prahu, až zcela zanikla. Spolupráci obnovili až po roce 1989.
K nejslavnějším písním dvojice patří Jak mi dupou králíci, Mauglí, Maršálové, Ukolébavka pro hysterku, Markýz de Sade, Horké letní odpoledne nebo Králíci pokusný.
Bavila ho i literatura s přesahem do filozofie, psychologie a psychiatrie. „Třeba Carl Gustav Jung je můj dlouhodobý čtenářský zájem. Samozřejmě mám knihy, které se týkají dvojice, která mě inspirovala prakticky celý život. A těmi jsou Voskovec a Werich,“ dodával.
Vedle psaní textů založených na absurdním humoru se Vodňanský věnoval také tvorbě pro děti.
Vodňanský se vyjadřoval k aktuálním politickým tématům. V roce 2003 podepsal prohlášení S komunisty se nemluví a v roce 2009 se v rozhlasovém dokumentu Král na hrad přihlásil k monarchismu.