Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřel režisér Michelangelo Antonioni

Kultura

  11:01aktualizováno  12:10
ŘÍM - V den smrti slavného režiséra Ingmara Bergmana zemřela další legenda světového filmu. Ve věku 94 let zesnul v pondělí večer v Římě italský režisér Michelangelo Antonioni. Oznámila to agentura ANSA.

Michelangelo Antonioni foto: AFP

Spolu s Federicem Fellinim a Luchinem Viscontim byl tento nestor světové kinematografie považován za jednoho z největších italských filmových tvůrců. Ke stěžejním dílům jeho tvorby patří snímek Zvětšenina, za niž získal v roce 1967 Zlatou palmu v Cannes a také nominaci na Oscara. Dále je to snímek Dobrodružství, za který byl v roce 1960 na filmovém festivalu v Cannes kvůli novátorskému použití filmového jazyka vypískán, získal však Cenu poroty.

Teprve postupně se režisérův osobitý styl, použitý v "tetralogii citů" (tvořené dále filmy Noc, Zatmění a Červená pustina z let 1960 až 1964), stal pojmem ve vývoji kinematografie. Na přelomu 60. a 70. let se Antonioni vypravil až za hranice své vlasti, aby natočil několik filmů, které jeho věhlas ještě posílily.

Slavné filmy Michalengela Antonioniho

Výkřik (1957)
Noc (1961)
Zatmění (1962)
Červená pustina (1964)
Zvětšenina (1966)
Zabriskie Point (1970)
Povolání: Reportér (1975)

Ačkoli jej v roce 1985 postihla mozková mrtvice, k práci se vrátil. V roce 1994 začal s pomocí německého kolegy Wima Wenderse a své ženy Enricy režírovat snímek Za mraky. V roce 1995, kdy film dokončil, obdržel čestného Oscara za celoživotní dílo.

Antonioni, který se narodil v roce 1912 v severoitalské Ferraře, se zpočátku věnoval psaní kritik, scénářů, byl pomocným režisérem a autorem dokumentů se sociální tématikou. Hraný celovečerní debut natočil až ve svých 38 letech.

Pohřeb bude ve čtvrtek v Antonioniově rodném městě Ferraře.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat