Úterý 4. října 2022, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřel spisovatel Kurt Vonnegut

Kultura

  8:42
NEW YORK - Ve věku 84 let zemřel v New Yorku autor mnoha bestsellerů, 'spisovatel posledního soudu' Kurt Vonnegut. Prozaik podlehl následkům zranění mozku, která utrpěl před týdnem při pádu ve svém mannhatanském domě.

Kurt Vonnegut

Indianapoliský rodák Vonnegut napsal mnoho světoznámých románů, například
románů Kolíbka či Jatka č. 5, v němž se vypsal z válečných traumat, prožitých během bombardování Drážďan v roce 1945. Považoval se za autora společenských románů, třebaže v jeho prózách měly místo i prvky sci-fi.

Vonnegut, který se narodil v americkém Indianapolis v roce 1922, psal i divadelní hry, eseje a povídky. Na literární výsluní se však dostal zejména díky svým románům, z nichž mnohé se zařadily mezi nejprodávanější knihy své doby. Idolem byl zejména v 60. a 70. letech, hlavně pak mezi americkými studenty, uvedla agentura Reuters.

Určitým zlomovým momentem Vonnegutova života bylo bombardování Drážďan spojeneckými silami v závěru druhé světové války v roce 1945. Této události byl přímo účasten - jako mladý voják se nacházel v německém zajetí.

Román Jatka č. 5, v němž čerpá z této tragické zkušenosti, vyšel v roce 1969 a je považován za vyjádření odporu k válce ve Vietnamu, k rasovým nepokojům i k sociálním otřesů tehdejší doby. Kniha nicméně vyvolala i kontroverzní reakce - údajně kvůli jejímu sexuálně laděnému obsahu, hrubým výrazům a popisům násilností ji zakázaly některé školy a knihovny.

Kromě Jatek č. 5. a Kolíbky je Vonnegut i autorem románů Mechanické piano, který se stal v roce 1952 jeho prvotinou, Sirény z Titanu, Snídaně šampionů či Galapágy.
Autoři: ,

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat