Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Žena poškodila slavný obraz. Prý kvůli pravdě o 11. září

Kultura

  15:30aktualizováno  9. února 8:56
PAŘÍŽ - Osmadvacetiletá návštěvnice ve čtvrtek poškodila černým fixem slavný obraz francouzského malíře Eugena Delacroixe, který je vystaven v pobočce muzea Louvre v Lens na severu Francie.

Obraz Svoboda vede lid na barikády ještě předtím, než byl poškozen foto: Reuters

Zprávu o incidentu oznámilo v pátek vedení muzea Louvre-Lens. Žena těsně před uzavřením galerie v Lens ve čtvrtek večer černým fixem napsala AE911 na spodní část slavného obrazu Svoboda vede lid na barikády, který symbolizuje revoluci v roce 1830.

Útočnici ihned zadržel hlídač za pomoci jednoho návštěvníka. Podle vedení galerie je škoda povrchní a neměl by být problém obraz restaurovat. Žena je stále na policii a nechtěla se prý vyjadřovat k nápisu, který načmárala.

"Architekti a inženýři za pravdu"

Podle francouzských médií AE911Truth označuje webovou stránkou nazvanou Architekti a inženýři za pravdu z 11. září požadující po americké vládě "skutečně nezávislé" vyšetřování teroristických útoků z 11. září 2011.

Muzeum Louvre-Lens bylo v prosinci otevřeno v severofrancouzském Lens, kde je třikrát větší nezaměstnanost, než je francouzský průměr. Delacroixův obraz byl zapůjčen z pařížského Louvru. Rozměrná malba z roku 1830 zachycuje ženu s odhaleným poprsím a francouzskou vlajkou nad hlavou, jak vede revolucionáře do boje.

Autoři: ,