Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Žijící legenda Wayne Shorter uzavře přístí týden Struny podzimu

Kultura

  7:00
PRAHA - Saxofonový velikán a legenda jazzové scény Wayne Shorter udělá příští středu tečku za 18. ročníkem festivalu Struny podzimu. Shorter vystoupí 6. listopadu ve Velkém sále Lucerny společně se svým kvartetem ve složení Danilo Perez, John Patitucci a Brian Blade.

Americký saxofonista Wayne Shorter. foto: Struny podzimu

Ve druhé půlce večera se k Shorterovi přidá se spontánní jazzovou improvizací PKF – Prague Philharmonia pod vedením Martina Kumžáka. V Shorterových úpravách pro symfonický orchestr zazní skladba Pegasus z novinkového alba Without A Net, stejně jako jeho starší skladby Lotus a Prometheus Unbound.

Ačkoliv letos v srpnu oslavil osmdesáté narozeniny, je Shorter stále plný sil, což dokazuje i to, že pražský koncert na Strunách podzimu odstartuje jeho světové turné.

ČTĚTE TAKÉ

Wayne Shorter vstoupil do světa hudby před více než šedesáti lety. Výčet interpretů, s nimiž spolupracoval, sahá od Milese Davise přes Herbieho Hancocka, Joni Mitchell až po Carlose Santanu. Na své hudební cestě se potkal i s českým hudebníkem Miroslavem Vitoušem a vídeňským rodákem Joem Zawinulem, se kterými v legendárních Weather Report po více než jednu dekádu udávali směr nového stylu fusion. Posledních třináct let vystupuje zejména s Wayne Shorter Quartet.

Elektronická afterparty

Jakousi afterparty po festivalu bude ještě klubová noc Spotlight, která se uskuteční 9. listopadu v klubu Roxy/NoD. Vedle charismatické zpěvačky Andrey Triany se tuzemskému publiku představí manchesterské trio Go Go Penguin se svým jazzem ovlivněným elektronikou a mladý jazzový talent Ian Mikyska, který přiveze elektro-jazzovou formaci Profound Bass inspirovanou tanečními styly.

Více informací na www.strunypodzimu.cz.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...