Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zima očima Moneta, Muncha i Avercampa. Podívejte se na obrazy slavných malířů

Kultura

  18:00
PRAHA - Zima se Česku zatím vyhýbá, v lednu však mají teploty klesnout až na minus 18 stupňů. Možná se pak krajina bude podobat té, kterou na svých obrazech ztvárnili slavní malíři od Brueghela po Moneta. Malby připomněl britský server BBC.

François Boucher: Čtyři roční období, Zima, 1755 foto: Reprofoto

Nizozemský malíř Hendrick Avercamp proslul zejména obrazy zimní krajiny. Ve svých malbách se soustředil na detaily, kreslil například drobné postavy, se kterými si precizně pohrával. Jeho díla byla velmi oblíbená a ve své době neměl s jejich prodejem žádný problém.

Hendrick Avercamp: Zimní krajina s bruslaři, 1620

Pieter Brueghel, známý vlámský malíř, žil v letech 1525 až 1569. Proslavil se zejména obrazy z venkovského života, kde se soustředil na ztvárnění krajiny. Rád se věnoval také biblickým příběhům. Brueghel se řadí mezi nejvýznamnější nizozemské malíře 17. století.

Obraz Lovci ve sněhu z roku 1565 dobře ilustruje, že Brueghel byl nesmírně detailní malíř. Zachytil zimní den měšťanských obyvatel, kteří bruslí a hrají hokej.

Pieter Brueghel: Lovci ve sněhu, 1565

François Boucher pracoval jako dvorní portrétista Madame de Pompadour. Jako jeden z hlavních představitelů rokokové malby je často srovnáván s Rubensem.

Alegorie z roku 1755 znázorňuje styl kultury rokoko z 18. století. I přes chladné zimní počasí vyobrazil Boucher mladý pár velmi koketně. 

François Boucher: Čtyři roční období, Zima, 1755

David Friedrich byl německý představitel romantické krajinomalby. Na obrazu z roku 1824 líčí ztroskotání lodi, která mířila na Severní pól. Ledovec ovšem zcela převyšoval loď a Friedrich svým obrazem chtěl evokovat nejen překážku, ale také náhrobní kámen. Příroda, jak už tomu často u Friedricha bývá, je zde ztvárněna naprosto lhostejně k lidskému životu.

David Friedrich: Moře ledu, 1824

Vasilij Kandinskij byl ruský malíř, grafik a teoretik umění. Kandinskij vyvinul teorii barev, kterým připisoval až mystickou sílu. Často je označován jako autor vůbec prvního abstraktního obrazu.

Vasilij Kandinskij: Zimní krajina, 1911

Hirošige byl proslulý japonský malíř a grafik 19. století, mnoho umělců se ho snažilo napodobovat.

Obraz znázorňuje vzácný kamenný most ve městě dnes známém jako Tokio. Most se pod zasněženou oblohou zdá jako trpaslík, kolemjdoucí s babusovými klobouky se ztrácejí v krajině.

Hirošige: Sto pohledů na Edo, 1857

Francouzský malíř Théodore Rousseau založil tzv. barbizonskou školu, která sdružovala francouzské malíře krajinomalby.

Théodore Rousseau: Les v zimě, 1846 až 1847

J. M. W. Turner zachytil na svém obrazu z roku 1812 téměř apokalyptickou bouři. Malba s názvem Sněhová bouře měla být též politickým vyjádřením proti podobnému postupu Napoleona a jeho armády.

J. M. W. Turner zachytil na svém obrazu z roku 1812 téměř apokalyptickou bouři.

Norský malíř Edvard Munch byl vlivným představitelem moderny. Na obraze s prostým názvem Zimní krajina zachytil norskou zimu. Hřebeny hor jsou na Muncha nečekaně barevné, obraz vyniká zelenou, modrou a růžovou barvou.

Edvard Munch: Zimní krajina, 1915

Významný představitel francouzského impresionismu Claude Monet byl mistrem zimní scény. Namaloval jich více jak sto. Obraz s názvem Straka z let 1868 až 1869 je jeho největší zimní malbou, zachycující černého ptáka na plotě v Etretatu.

Claude Monet: Straka, 1868 až 1869

 

Autor: