Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Živé kino jihlavského festivalu bude na stadionu i na nádraží

Afghánistán

  7:00
JIHLAVA - Živé kino bude i letos programovým předskokanem říjnového Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. Filmové projekce v Jihlavě a v Praze se uskuteční na netradičních místech -na fotbalovém stadionu, vlakovém nádraží i na biofarmě.

Fotbalová dokumentární komedie Dva nula foto: Reprofoto

Projekt Živé kino se odehraje v Jihlavě desátým a v Praze šestým rokem, projekce budou v obou městech od 23. do 31. srpna. Program začne dnes na jihlavském fotbalovém stadionu v Jiráskově ulici.

Diváci tam uvidí dokument Pavla Abraháma Dva nula. O čtyři dny později se Živé kino nastěhuje na hlavní vlakové nádraží. Promítat se bude Pevnost, film Kláry Tasovské a Lukáše Kokeše, který na loňském ročníku jihlavského festivalu získal cenu pro nejlepší český dokumentární film.

Do 31. srpna se promítání uskuteční i na jihlavském sídlišti Březinova, v parku Heulos a na biofarmě v Sasově. Snímky mimo jiné připomenou jednoho z hybatelů českého undergroundu Martina Jirouse a žokeje Josefa Váňu.

Objednávka přes SMS

V Praze se během Živého kina uskuteční i unikátní předpremiéry dokumentárních filmů na místech, kde se právě dokončují. Diváci si budou místo zamlouvat v den promítání odesláním SMS. Obratem dostanou potvrzení rezervace a informaci o přesném místě konání.

Prvním filmem pražské série bude Mých posledních 150 000 cigaret, promítat se bude v Podolí za účasti režiséra Ivo Bystřičana. V Holešovicích pak lidé postupně uvidí film Eugeniové Pavla Štingla, snímek Jana Gogoly ml. Kateřina Šedá: Jak se dělá mýtus a Velkou noc, dokument o odvrácené straně života velkoměsta, který režíroval Petr Hátle. Na Novém Městě se bude promítat Incoming, v němž režisér Radim Špaček a kameraman David Čálek zachytili práci rekonstrukčního týmu v Afghánistánu.

Letošní 17. ročník jihlavského festivalu se uskuteční 24. až 29. října.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...