Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Životopis Jackie Kennedyové i dokument o vesmíru od Terrence Malicka. Benátský festival slibuje silnou soutěž

Kultura

  6:00
Letošní ročník filmového festivalu v Benátkách, který začne poslední den v srpnu, představí v hlavní soutěžní sekci celou řadu silných režisérských jmen. Své novinky na festivalu uvedou například Wim Wenders, Terrence Malick, François Ozon, Pablo Larrain, Tom Ford, Emir Kusturica, Denis Villenueve a další.

Natalie Portman jako Jackie ve stejnojmenném filmu Pabla Larraina. foto: Reprofoto

V hlavní soutěžní sekci bude uvedena rovná dvacítka filmů, polovina z nich ve světové premiéře. Otevíracím filmem bude romantický muzikál La La Land režiséra Damiena Chapella s Emmou Stone a Ryanem Goslingem v hlavních rolích. Předsedou festivalové poroty bude letos režisér posledních dvou bondovek (a také Americké krásy či filmu Nouzový východ) Sam Mendes, který letošní ročník věnuje nedávno zesnulým režisérům Michaelu Ciminovi a Abbasu Kiarostamimu.

Žánrově jsou soutěžní filmy rozprostřeny od romancí přes thriller až po dokument.

Romantickou zápletku nabízí například snímek The Light Between Oceans (Světlo mezi oceány), který podle stejnojmenného románu natočil scenárista a režisér Derek Cianfrance (naposledy: Za borovicovým hájem). Do hlavních rolí dramatu o strážci majáku a jeho ženě, kteří se po letech jako zázrakem dočkají vytouženého dítěte, obsadil tři držitele Oscarů: Michaela Fassbendera, Alicii Vikanderovou a Rachel Weiszovou.

S velkým očekáváním přijede do Benátek výrazný chilský režisér Pablo Laraín, známý například snímky Post Mortem, No nebo Klub. Jeho posledním počinem je životopisné drama Jackie, v němž do hlavní role někdejší první dámy Spojených států obsadil dvojnásobnou držitelku Oscara Natalii Portmanovou. V dalších rolích se objeví Peter Sarsgaard jako Robert Kennedy a Caspar Phillipson jako John F. Kennedy.

S novinkou na festival zamíří legendární německý režisér Wim Wenders, který po vlažně přijatém posledním filmu Every Thing Will Be Fine (Všchno bude v pořádku), představí snímek The Beautiful Days of Aranjuez. Scénář k němu napsal společně s dramatikem Peterem Handkem podle jeho stejnojmenné divadelní hry. Ve filmu o morálce a sexu by si měl mimo jiné zahrát i hudebník Nick Cave.

Do historického tématu se pustil francouzský režisér François Ozon, proslavený filmy 8 žen nebo Bazén. V novince Frantz vypráví o mladé Němce, která v dozvucích druhé světové války truchlí nad smrtí svého snoubence ve Francii, kde potká záhadného muže, jenž navštěvuje hrob jejího snoubence a pokládá na něj květiny... V hlavních rolích černobílého snímku se objeví Paula Beer a Pierre Niney.

Z filmu Françoise Ozona Frantz.

Válečného tématu se dotkne i snímek nazvaný On the Milky Road (Na mléčné dráze), který do Benátek přiveze někdejší absolvent FAMU Emir Kusturica. Ve filmu o životě muže a jeho země si zahrál v hlavní roli sám režisér, do hlavní ženské role obsadil italskou krásku a poslední bond girl Moniku Belluci.

Žánr thrilleru představí na italském festivalu režisér oceňovaného Siccaria Denis Villeneuve, který do snímku Arrival (Příchod) obsadil v Itálii narozenou americkou herečku Amy Adams. Ve sci-fi dramatu o návštěvě záhadných mimozemských vetřelců si dále zahrají Forest Whitaker a Jeremy Renner. Scénář napsal Eric Heisserer podle povídky Teda Chianga.

Herečka Amy Adams se objeví i ve snímku Nocturnal Animals (Noční zvířata) režiséra a módního návrháře Toma Forda, který v Benátkách naposledy uvedl v roce 2009 svůj debutový snímek The Single man s Colinem Firthem a Julianne Mooreovou v hlavních rolích. Jeho novinka vypráví o rozvedené ženě, kterou doběhne její minulost v podobně plánované knihy jejího ex-manžela (Jake Gyllenhaal).

Jedním z nejvíce očekávaným filmem letošního ročníku je dokumentární film Terrence Malicka (Strom života, Tenká červená linie) nazvaný Voyage of Time (Cesta časem). Na dokumentu o vesmíru, čase a naší existenci pracoval Malick třicet let. Uveden bude ve dvou verzích: ve čtyřicetiminutové s vypravěčem Bradem Pittem, a celovečerní s hlasem Cate Blanchett.

Benátský filmový festival potrvá od 31. srpna do 10. září.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat