Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Zkáza celebrity v berlínské knajpě. Soused baví, ale velké odpovědi nepřináší

Snímek Soused (2021). foto: FILM EUROPE

Recenze
Španělsko-německý herec Daniel Brühl, slavný mimo jiné i díky roli padoucha v komiksovém filmu Captain America: Občanská válka, debutuje jako režisér. Komedií o mezinárodní herecké celebritě, kterou v berlínském bistru zdeptá nevyzpytatelný soused.
  5:00

Na rozdíl od výpravné marvelovky je Brühlův režijní debut miniatura, která by se mohla snadno odehrát i na komorní divadelní scéně. Svět komiksových superhrdinů v ní však má své pevné místo. Herec jménem Daniel, který právě přichází do lidového berlínského bistra nedaleko svého bydliště, se totiž právě o roli v takovém velkofilmu uchází. Má však k dispozici jen krátký úryvek scénáře, ze kterého se nedá vytušit, co je vlastně jeho postava zač. Proto se po telefonu zoufale snaží vymámit z tajnůstkářské produkce více textu.

Snímek Soused (2021).
Snímek Soused (2021).

Za chvilku má letět do Londýna na konkurz, ale místo aby trávil čas v kavárně na letišti, rozhodl se pobýt v nálevně „Zur Brust“. Není přece žádný elitář a kontakt s prostými lidmi jej těší a inspiruje. Příjemné chvíle mu ovšem brzy zkalí nevábně působící postarší štamgast Bruno, který se s ním dá do řeči. Záhy se ukáže, že Bruno pozorně sleduje hercovu kariéru a ví o ní prakticky všechno. Je to ovšem ten typ „fanouška“, který vesměs všemi umělcovými výkony pohrdá, má na ně radikální názor a nešetří vůči nim ostrou kritikou. Zvláště jej rozčílil film o bývalé východoněmecké tajné policii Stasi, ten totiž všechno hrozně zkreslil...

Daniel se střídavě pokouší otravného souseda setřást nebo s ním najít nějakou mírumilovnou shodu, ale nedaří se mu ani jedno. Bruno je čím dál neodbytnější, rýpavější a rafinovanější v tom, jak Daniela zamotává do své sítě pečlivě dávkovaných informací, výčitek a předstírané starostlivosti. Zůstává přitom nevyzpytatelný a ve chvíli, kdy si Daniel myslí, že už k Brunově osobě a motivacím našel klíč, zase jej ztrácí. Začíná být čím dál jasnější, že Bruno ví všechno nejen o Danielově kariéře, ale i o jeho soukromí a chce jej naprosto zdeptat. Přitom se Daniel může teoreticky kdykoli otočit, odejít z bistra a na Bruna zapomenout. To ale nedokáže – a ne že by se o to nepokoušel.

Sulc jako nástroj třídního boje

Scénář k Sousedovi vytvořil spisovatel Daniel Kehlmann; úspěšného herce Daniela si zahrál sám režisér a zatrpklého a odpudivě šmírujícího (ale v sousedství, „mezi svými“, vrcholně oblíbeného) Bruna skvěle ztvárnil Peter Kurth. Ti všichni se v minulosti podíleli na filmu Já a Kaminski (2015), Brühl s Kurthem ale oba hráli již v úspěšném snímku Good Bye Lenin! z roku 2003. Peter Kurth byl například také oporou filmu Štěpána Altrichtera Schmitke (2014).

Režírující herec Daniel Brühl hraje svého „kolegu“ Daniela s velkou dávkou nadhledu a sebeironie, k jeho trpkému střetu s vlastním sebepojetím a omezenými představami o světě přistupuje chápavě, ale zároveň nesmlouvavě. Brilantní pasáž s předčítáním superhrdinského dialogu (do nějž se s mrazivým důrazem zapojí i Bruno) výmluvně ironizuje celé odvětví komiksových slátanin s „velkými příběhy“ a s emocemi na objednávku.

Těžiště Brühlova filmu ovšem leží ještě hlouběji a v komediální zkratce pojmenovává jeden z nejzávažnějších problémů současného světa, totiž propast mezi jeho „vítězi“ a „poraženými“. Obyvatel někdejšího Východního Berlína Bruno se cítí zrazený a nepochopený, zatímco západní Němec Daniel má pocit, že svět, v němž on slaví úspěchy, je (nebo může být) příjemný a dobrý pro všechny. Velkou předností Souseda je, že není schematický – mstivého Bruna nepředvádí ani jako zrůdu bez příčiny, ale také ne jako pouhou nevinnou oběť systému či arogance elit.

Zručně vystavěný a napětí chytře udržující Soused také nepřichází s žádnou vyčerpávající odpovědí, jak propast rozdělené společenosti zacelit. Jenom docela přesvědčivě ukazuje, že když bude celebrita v zaplivaném bistru předstírat, že jí chutná potměšile nabízený sulc, k žádnému valnému výsledku to nepovede. Zároveň tento snímek podává sympatické svědectví o tom, že Daniel Brühl se od života odtrženou celebritou rozhodně nestal.

SOUSED

Německo, USA 2021

Režie: Daniel Brühl

Hrají: Daniel Brühl, Peter Kurth a další

Premiéra 11. 11.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat