Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zkuste natočit film za dva dny, vyzývá soutěž 48 Hour Film Project

Kultura

  12:45
Festival 48 Hour Film Project je údajně největší časově omezenou tvůrčí filmovou soutěží na světě. Její účastníci mají za úkol během 48 hodin na základě dané rekvizity, postavy a jedné řádky dialogu natočit krátký film o délce čtyř až sedmi minut. V Praze se uskuteční od 5. do 13. září už počtvrté, právě vyhlásil své porotce a ceny. Jedním z porotců bude herec Jiří Mádl.
Kameraman - ilustrační foto.

Kameraman - ilustrační foto. foto: Shutterstock

"Filmy, které účastníci soutěže během jednoho víkendu natočí, budou o týden později představeny publiku na plátně kina Aero," řekla ČTK producentka Petra Ratnerová. Vloni podle ní soutěžilo kolem sedmi desítek týmů s více než šesti sty filmaři.

Vítězní snímky odvysílá Česká televize

Soutěže se může zúčastnit každý. Zájemci se mohou registrovat na adrese www.praha48film.com. Natáčecí víkend bude 5.-7. září, výsledky vyhlásí v Aeru 13. září, moderátorkou bude Klára Vytisková, zpěvačka skupiny Toxique. Oceněné snímky odvysílá Česká televize, s jejíž podporou se letos festival pořádá. Pražský vítěz bude soutěžit o mezinárodní Grand Prix spojenou s částkou 5000 dolarů a o příležitost být vybrán mezi nejlepší filmy, které budou v příštím roce promítnuty na MFF v Cannes. Mezinárodní finále se uskuteční na jaře v Los Angeles.

Producentka Petra Ratnerová připomněla, že v roce 2012 se vítězný snímek pražského 48HFP Hlavní chod umístil mezi nejlepšími filmy na světě, byl promítnut v Cannes a dokonce se objevil na plátnech i tak vzdáleného místa jako je Albuquerque v Novém Mexiku.

První soutěž 48 Hour Film Projectu se konala v roce 2001 ve Washingtonu. Od té doby se této filmařské události zúčastnilo už přes 300.000 lidí, nyní se koná každoročně ve více než 120 městech po celém světě.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!