Úterý 16. srpna 2022, svátek má Jáchym
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zlatá palma pro režiséra Audiarda. Festival v Cannes ovládl film Dheepan

Kultura

  20:17aktualizováno  21:08
CANNES - Zlatou palmu, hlavní ocenění pro nejlepší film, v neděli na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes získal snímek o srílanském přistěhovalci Dheepan od francouzského režiséra Jacquese Audiarda. Udílením cen v sobotu vyvrcholil 68. ročník prestižního festivalu.

Festival v Cannes ovládl režisérJacques Audiard. Jeho film Dheepan získal Zlatou palmu. foto: Reuters

O přidělení ocenění společenskokritickému dramatu o srílanském přistěhovalci rozhodla v Cannes porota v čele s americkou filmařskou dvojicí, bratry Joelem a Ethanem Coenovými. Vybírala ze 17 soutěžních snímků, z nichž žádný nebyl jednoznačným favoritem.

„Jsem velmi dojatý. Dostat cenu od bratří Coenů je něčím výjimečným,“ řekl při přejímání Zlaté palmy režisér, který už v roce 2009 v Cannes získal Velkou cenu poroty.

Útěk do Francie

Hlavním hrdinou vítězného filmu je tamilský bojovník Dheepan, který pod cizí identitou uprchne před občanskou válkou i s jednou ženou a její dcerou, které vydává za svou manželku a dceru. Útěk do Francie nepřinese vysněnou svobodu a klid. Ocitne se v sociálně vyloučené lokalitě na předměstí Paříže uprostřed války mezi znesvářenými drogovými gangy.

Pozdvižení v Cannes. Ženy bez vysokých podpatků nemohly na premiéru

Druhé nejvýznamnější ocenění, Velkou cenu, obdrželo maďarské drama z vyhlazovacího tábora v Osvětimi Saul fia (Saulův syn) režiséra László Nemese. Cenu poroty pak dostalo sci-fi The Lobster řeckého režiséra Jorgose Lanthimose.

Cenu za nejlepší režii obdržel tchajwanský filmař Chou Siao-sien, který se na francouzské riviéře uvedl středověkým dramatem Nie yin niang (Vražedkyně).

Actor Vincent Lindon získal na festivalu v Cannes ocenění za nejlepší mužskou...
Cenu za nejlepší ženský výkon v Cannes získala herečka Emmanuelle Bercotová.

Cenu za nejlepší mužský herecký výkon si z francouzského letosviska odveze francouzský herec Vincent Lindon, který se zaskvěl v roli nezaměstnaného dělníka ve filmu režiséra Stéphanea Brizého La Loi du Marché (Zákon trhu).

„Je to poprvé v životě, co jsem vyhrál cenu,“ konstatoval Lindon v děkovné řeči. „Tuto cenu věnuji všem lidem, kteří nemohou žít, jak by si zasloužili a kteří jsou poněkud opomenutými občany,“ řekl herec.

Ocenění pro nejlepší herečku letos získaly hned dvě ženy, Američanka Rooney Maraová z lesbické romance Carol a Emmanuelle Bercotová za výkon v romantickém dramatu Mon roi (Můj král).

Loni na canneském festivalu Zlatou palmu vyhrál turecký film Zimní spánek režiséra Nuriho Bilgeho Ceylana.

 

Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...