Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zlatého lva v Benátkách získal venezuelský režisér Vigas za snímek Zdaleka

Kultura

  20:58
BENÁTKY - Zlatého lva za nejlepší film si z letošního mezinárodního filmového festivalu v Benátkách odváží drama Desde allá (Zdaleka) venezuelského režiséra Lorenza Vigase.

Zlatého lva za nejlepší film si z letošního mezinárodního filmového festivalu v Benátkách odváží drama Desde allá (Zdaleka). foto: ČTK

Na festivalu v Benátkách bude soutěžit francouzsko-český film Marguerite režiséra Giannoliho

Oznámila to v sobotu porota, v jejímž čele letos stanul mexický režisér Alfonso Cuarón. Snímek Marguerite, na jehož výrobě se podílela Česká republika, nezískal vkonkurenci dalších 20 soutěžních titulů žádnou z hlavních cen, odnesl si jedno z vedlejších ocenění - P. Nazareno Taddei Award.

Vítězný venezuelsko-mexický film vypráví o neobvyklém vztahu mezi padesátiletým mužem a mladíkem z ulice a na letošním 72. ročníku prestižní filmové přehlídky patřil mezi favority.Vigas ocenění věnoval své vlasti, která procházela obdobím hluboké politické a ekonomické nestability. „Měli jsme nějaké problémy, jsme ale velmi optimističtí,“ prohlásil Vigas.

Filmové Benátky udělily první cenu: Zlatého lva pro Bertranda Taverniera

Stříbrného lva za nejlepší režii získal Argentinec Pablo Trapero s krimi El Clan (Klan). Velkou cenu poroty si z nejstaršího filmového festivalu světa odvážejí režiséři animovaného snímku Anomalisa Charlie Kaufman a Duke Johnson. Nejlepším hercem byl jmenován Francouz Fabrice Luchini za roli ve snímku L’Hermine (Hranostaj), kde hraje soudce potkávajícího svou bývalou lásku.

Cenu za nejlepší ženský herecký výkon získala Valeria Golino.

Režisér a scénárista tohoto snímku Christian Vincent si odnesl ocenění za nejlepší scénář. Italka Valeria Golinová získala ocenění pro nejlepší herečku za výkon v experimentálním rodinném dramatu Per amor vostro, ve kterém ztvárnila osudem zkoušenou Neapolitánku.

Mezi 21 soutěžními filmy byl i snímek Marguerite, na jehož výrobě se podílela Česká republika. Film, který natočil Francouz Xavier Giannoli, je inspirován životem operní pěvkyně Florence Fosterové Jenkinsové. Snímek se loni natáčel mimo jiné v Praze, která tak suplovala Paříž. Na benátské přehlídce ale žádné z hlavních ocenění nezískal. Odnesl si pouze cenu P. Nazareno Taddei Award, udělovanou na festivalu od roku 2007. Cena byla pojmenována po otci Nazarenovi Taddeiovi (1920-2006), jezuitském knězi, který byl také významným italským lingvistou a publicistou. Věnoval se i psaní o filmu. V roce 1960 byl italskou katolickou církví pověřen posudkem na film Federica Felliniho Sladký život, který v katolických kruzích vzbuzoval nevoli. Taddei film obhájil a tvrdil, že jeho hlavním tématem je milost.

Festival na ostrově Lido zahájila 2. září projekce nesoutěžního americko-britského horolezeckého dramatu Everest, jehož režisérem je Islanďan Baltasar Kormákur. Během uplynulých 11 dnů se na premiérách či před objektivy fotoaparátů objevily například hollywoodští herci Jake Gyllenhaal a Johnny Depp, americká herečka Elizabeth Banksová nebo britská herečka Tilda Swintonová.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat