Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zlatého medvěda na Berlinale získal íránský film Taxi

Kultura

  20:18aktualizováno  21:26
BERLÍN - Zlatého medvěda pro nejlepší film 65. ročníku festivalu Berlinale získal snímek íránského režiséra Džafara Panahího Taxi. Stříbrného medvěda za nejlepší režii si odváží rumunský režisér Radu Jude, na jehož snímku Aferim! se koprodukčně podílela česká společnost Endorfilm.

Zlatého medvěda pro nejlepší film 65. ročníku festivalu Berlinale získal snímek íránského režiséra Džafara Panahího Taxi. foto: ČTK

Nejúspěšnějším filmem večera se stal britský snímek 45 Years (45 let) - má dvě ceny pro nejlepšího herce i herečku.

Inspirace k lepší práci

Ocenění Panahího očekávali němečtí filmoví kritici. Podle nich má ocenění i politický dopad, protože je ve své zemi perzekuován úřady a snímek natočil přes oficiální zákaz práce.

Že porota vnímala i politický kontext Panahího filmu, potvrdil při vyhlašování Zlatého medvěda i její předseda, americký režisér Darren Aronofsky. „Omezení často inspirují vypravěče k lepší práci. Ale někdy tato omezení mohou být tak dusivá, že zničí projekt a často zničí i duši umělce,“ řekl. „Místo toho, aby nechal zlomit svou duši a vzdal to, místo toho, aby se nechal ovládnout zlobou a frustrací, vytvořil Džafar Panahí milostný dopis filmu. Jeho snímek je plný lásky k jeho umění, k jeho společnosti, k jeho zemi a k jeho publiku,“ dodal za hlasitého potlesku diváků ve festivalovém paláci.

Jako nejlepší herečku ocenila porota Charlotte Ramplingovou.
Ocenění Panahího očekávali němečtí filmoví kritici. Podle nich má ocenění i...

Panahí kvůli zákazu činnosti nemohl do Berlína dorazit ani na uvedení filmu, ani na vyhlášení cen. Zlatého medvěda za něj proto převzala jeho neteř. Dívka sice na pódiu dokázala zamávat soškou, pak ji ale přemohly emoce a slzy a nedokázala už nic říct.

Mimořádná kvalita snímků

Porota letos rozdala více cen než obvykle. V kategoriích nejlepší režie a mimořádný umělecký přínos ocenila pokaždé dva filmy. Porotci to zdůvodnili mimořádnou kvalitou letošních soutěžních snímků.

Kromě Judeho tak Stříbrného medvěda za nejlepší režii získala polská režisérka Malgorzata Szumovská za film Body. Za mimořádný umělecký přínos porota ocenila německý snímek Victoria a rusko-ukrajinský film Pod elektrickými oblaky.

Jako nejlepší herečku ocenila porota Charlotte Ramplingovou, Stříbrného medvěda za nejlepší mužský herecký výkon si odnáší Tom Courtenay. Společně ztvárnili hlavní pár v britském dramatu 45 Years (45 let).

Jako nejlepší herečku ocenila porota Charlotte Ramplingovou.

Mimořádně úspěšné bylo letošní Berlinale pro latinskoamerickou kinematografii. Velkou cenu poroty získal chilský film El Club (Klub). Stříbrného medvěda za snímek, který otevírá nové filmové perspektivy, si odnáší guatemalské drama Ixcanul. Cenu za nejlepší scénář udělila porota chilskému filmu El botón de nácar (Perleťový knoflík).

  • Sedmičlenná porota letos přistoupila k předávání festivalových cen netradičně.
  • Namísto toho, aby každý člen poroty přišel na jeviště festivalového paláce samostatně oznámit vítěze některé z kategorií, stáli před diváky všichni po celou dobu ceremoniálu.
  • Aronofsky to zdůvodnil tím, že porota chce tímto způsobem ukázat jednomyslnou shodu na svém výběru oceněných.
Autoři: ,

Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!
Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!

Jestli máte doma malé miminko a zároveň je pro vás důležitá starost o naši planetu, pak rozhodně otestujte nové kojenecké lahve NUK For Nature s...