Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zlatou palmu v Cannes vyhlíží několik favoritů

Kultura

  15:00
CANNES - Italský režisér Nanni Moretti v neděli večer představí nového držitele Zlaté palmy a dalších hlavních cen festivalu ve francouzském Cannes.

Komu dá svůj hlas? Předseda poroty festivalu v Cannes Nanni Moretti foto: Reuters

V neděli vyvrcholí v Cannes na jihu Francie 65. ročník filmového festivalu poznamenaný relativně chladným a deštivým počasím, které však nezmírnilo příliv hvězd na červeném koberci, ani zájem o 90 filmů promítaných v několika soutěžních sekcích. Největší pozornost se ale soustředí na hlavní soutěž s 21 filmy, kde se jako o jednom z favoritů na Zlatou palmu hovoří o snímku Amour (Láska) Rakušana Michaela Hanekeho.

Zvítězí film Amour? Herečka Isabelle Huppert, herec Jean-Louis Trintignant a režisér Michael Haneke

Zvítězí film Amour? Herečka Isabelle Huppert, herec Jean-Louis Trintignant a režisér Michael Haneke

Ve čtvrtek večer již byla předána první cena v sekci Týden kritiky, kterou si odnesl španělský režisér Antonio Méndez Esparza za snímek Aqui y Alla (Tady a jinde). Hlavní pozornost se ale upře na nedělní večer, kdy při závěrečné ceremonii moderované herečkou Bérénice Bejoovou předseda poroty italský režisér Nanni Moretti představí nového držitele Zlaté palmy a dalších hlavních cen.

"Schází tomu lidskost"

Dokonce i prezident festivalu Gilles Jacob si posteskl, že by se festival už neměl rozrůstat. "Kdysi hrával Kirk Douglas s novináři fotbal a mohli jste potkat hvězdy, které šly pěšky přes bulvár Croisette na pláž," vzpomínal Jacob. "Ale dnes je okolo tolik lidí od manažerů po agenty a herci se po městě přemisťují v limuzínách s kouřovými skly. Před promítáním se někteří baví s lidmi, ostatní ne. Mnoho udělá jen to nejnutnější, věnují trochu času novinářům a odjedou. Je to skoro továrna, schází tomu lidskost," povzdechl si Jacob v rozhovoru s místním listem Nice Matin.

V Cannes se tradičně mísí velkofilmy a hollywoodská pompa s autorskými snímky. Také letos je v hlavní soutěži Hollywood početně zastoupen, ale zatím jsou za favority považovány menší produkce. Francouzští novináři nejvíce vyzdvihují Hanekeho francouzsky natočené drama Amour s hereckými veterány Jeanem-Louisem Trintignantem a Emmanuelle Rivaovou, Holy motors od enfant terrible francouzského filmu, režiséra Leose Caraxe a další francouzský film De rouille et d'os (Rez a kost) od Jacquesa Audiarda, ve kterém opět zazářila Marion Cotillardová.

Herečka Marion Cotillard na festivalu v Cannes

Herečka Marion Cotillard na festivalu v Cannes

Zahraničním novinářům se v neformálním hodnocení zatím nejvíce líbily snímky Amour a Au-dela des collines (Za kopci) rumunského režiséra Cristiana Mungiua. Haneke i Mungiu už mají na kontě jednu Zlatou palmu. Haneke vyhrál v roce 2009 s Bílou stuhou a Mungiu dva roky předtím s filmem 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny.

Režisér Cristian Mungiu a herečky Cosmina Stratanová a Cristina Fluturová

Režisér Cristian Mungiu a herečky Cosmina Stratanová a Cristina Fluturová

V hlavní soutěži budou ještě v pátek a v sobotu uvedeny filmy Cosmopolis, který David Cronenberg natočil podle románu Dona DeLilla, Mud (Bahno) od amerického režiséra Jeffa Nicholse a V tumaně (V mlze) Ukrajince Sergeje Loznici.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Advantage Consulting, s.r.o.
IT SUPPORT SPECIALIST (GERMAN C1)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 45 000 Kč