Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zlatý hlas z Prahy. Německá média o Gottovi píší jako o světové hvězdě nebo ikoně

Kultura

  14:02
BERLÍN - Za první světovou hvězdu z Česka, ikonu populární hudby nebo Zlatý hlas z Prahy označují německá média Karla Gotta před jeho 80. narozeninami, které oslaví v neděli. Magazín Stern při této příležitosti přinesl i rozhovor s českým zpěvákem, který v něm přiznává, že každý den cítí, jak mu tikají hodiny.

Karel Gott si i tento rok odnesl titul Český slavík v kategorii zpěváků. foto: Yan Renelt, MAFRA

Agentura DPA o Gottovi v profilu píše jako o Sinatrovi Východu a zlatém hlasu z Prahy a připomíná, že se vůbec nemusel stát zpěvákem. „Protože se rodilý Plzeňák vyučil elektromontérem v ČKD v Praze a vystupoval jen bokem.“ Za konečný průlom v jeho kariéře považuje agentura rok 1963, kdy Gott, který mezitím začal studovat na konzervatoři, poprvé vyhrál soutěž Zlatý slavík. Během další kariéry ji pak ovládl ještě 41krát.

DPA v textu cituje šéfredaktora Literárních novin Petra Bílka, podle něhož je Gott národní ikonou, jejíž hlas doprovázel celé poválečné generace v době jejich prvních lásek. Ze všech zpěvákových hitů agentura za ten nejznámější označuje píseň Včelka Mája. „To jediné, co mě vede k zamyšlení, je to, že to vypadá, jako bych neměl žádné jiné velké hity,“ říká ke slávě této písně Gott v rozhovoru pro Stern. „Ale co si může zpěvák více přát, než mít hit, který oslovuje řadu generací až dodneška?“ 

V rozhovoru také přiznává, že v minulosti opakovaně uvažoval o možnosti opustit Československo a odejít na Západ. „Ale pak jsem myslel na to, že by to nebylo fér vůči mému publiku doma,“ uvedl. Interview se vrací i ke zpěvákovým zdravotním problémům z posledních let. „Lékaři mi řekli: ‚Ještě před 15 lety byste už byl mrtvý‘. Takže jsem tu, ale jen proto, že dnes technika a chemie a zkušenosti doktorů moje neuvěřitelné přežití umožnily,“ řekl Gott o rakovině, s níž bojoval v roce 2015.

Kariéru českého umělce shrnuje i server nordbuzz. „V 80 letech se může Karel Gott ohlédnout za kariérou, kterou zažije jen málo hudebníků. Více než 900 písní, odhadem 30 milionů prodaných nahrávek a zdánlivě nekonečné množství cen charakterizují hudební působení tohoto Čecha,“ konstatuje server a připomíná, že Gottovi hned několik svých pořadů tento týden věnuje veřejnoprávní televize MDR. Ten hlavní s názvem „Legendy - večer pro Karla Gotta“ odvysílá v neděli ve 20:15.

Autor:

Mohlo by vás zajímat