Pondělí 15. srpna 2022, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zlatým glóbům bude zřejmě kralovat Spielbergův Lincoln

Kultura

  16:22
LOS ANGELES/PRAHA - Největší počet sedmi nominací na filmové ceny Zlatý glóbus dostal film Lincoln o slavném americkém prezidentovi Abrahamu Lincolnovi. Po pěti nominacích získaly thriller o amerických rukojmích v Íránu Argo a otrokářské drama Nespoutaný Django. Lincoln přinesl nominaci režisérovi Stevenu Spielbergovi, představiteli hlavní role Danielu Day-Lewisovi a za výkon ve vedlejší úloze Sally Fieldové a Tommymu Lee Jonesovi.

Daniel Day-Lewis v roli prezidenta Lincolna foto: Allmoviephoto.com

Kromě Lincolna, Arga a Nespoutaného Djanga byly na nejlepší filmové drama navrženy snímky Pí a jeho život a thriller o pronásledování Usámy bin Ládina Zero Dark Thirty.

V kategorii nejlepší muzikál nebo komedie získaly nominace britská komedie o důchodcích v Indii Báječný hotel Marigold, filmové zpracování muzikálu Bídníci, film Wese Andersona o první lásce Až vyjde měsíc, britská romance Lov lososů v Jemenu a romantická komedie o lásce mladé vdovy a depresivního muže Silver Linings Playbook.

Ukazatel oscarových favoritů

Zlaté glóby, které udělují zahraniční novináři v Hollywoodu, jsou považovány za druhé nejdůležitější filmové ceny po Oscarech a za důležitý ukazatel oscarových favoritů. Zlaté glóby budou předány 13. ledna, Oscary budou vyhlášeny 24. února.

Na nejlepšího režiséra byli vedle Spielberga navrženi Ben Affleck (Argo), Kathryn Bigelowová (Zero Dark Thirty), Ang Lee (Pí a jeho život) a Quentin Tarantino (Nespoutaný Django).

Stejně jako u filmů i v hereckých kategoriích rozlišují Zlaté glóby mezi dramaty na jedné a komediemi a muzikály na druhé straně. V dramatické kategorii byli spolu s Day-Lewisem nominováni Richard Gere jako podvodný hráč na Wall Streetu ve filmu Arbitrage, John Hawkes v úloze oběti obrny ve filmu The Sessions, Joaquin Phoenix za hlavní roli ve filmu o scientologické církvi Mistr a Denzel Washington, který hraje pilota v dramatu Let.

Mezi herečkami se nominace dočkaly Jessica Chastainová v úloze agentky CIA (Zero Dark Thirty), Francouzka Marion Cotillardová (De rouille et d'os), Britka Helen Mirrenová za úlohu ženy filmového režiséra Alfreda Hitchcocka ve snímku Hitchcock, Naomi Wattsová za snímek Nic nás nerozdělí o cunami v roce 2004, stejně jako Britka Rachel Weiszová za úlohu v britském snímku Bezedné moře.

Nejlepší neanglicky mluvený film? Zřejmě Hanekeho Láska

Za komediální a muzikálové úlohy byly navrženy další Britky Emily Bluntová (Lov lososů v Jemenu), Judi Denchová (Báječný hotel Marigold) a Maggie Smithová jako operní zpěvačka na penzi (Quartet), stejně jako Američanky Jennifer Lawrenceová (Silver Linings Playbook) a Meryl Streepová jako manželka snažící se zachránit své manželství (Druhá šance).

Z herců byli v této kategorii navrženi Jack Black jako majitel pohřebního ústavu (Bernie), Bradley Cooper (Silver Linings Playbook), Hugh Jackman, který hraje Jeana Valjeana v Bídnících, Ewan McGregor (Lov lososů v Jemenu) a Bill Murray jako americký prezident Franklin D. Roosevelt ve filmu Jiný kraj, jiný mrav.

Na nejlepší neanglicky mluvený film byly navrženy Láska rakouského režiséra Michaela Hanekeho, francouzská komedie Nedotknutelní, norský film Kon-Tiki, francouzsko-belgický De rouille et d'os a dánská Královská aféra, která se natáčela v ČR. Cenu za celoživotní dílo dostane herečka Jodie Fosterová.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!