Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zpráva o rockabilly v Česku

Kultura

  11:41
PRAHA - Hudbou i vizáží nabízí kapely stylu rockabilly návraty ke kořenům rock'n'rollu. Na příkladu tuzemských Flaming Cocks a Gangnails je ovšem znát, že tato nepočetná hudební scéna netrpí nostalgií, ale žene se dravě kupředu.

Otřískaní machři z Gangnails foto: www.gangnails.comReprofoto

Poněkud stranou zájmu u nás prozatím stojí hudební styl připomínající starožitný, ale pečlivě naleštěný koráb amerických dálnic s burácejícím motorem pod kapotou.

V současnosti ovšem zažívá nebývalý rozkvět. Počet českých kapel, které se zhlédly ve stylu rockabilly, zřejmě nepřesahuje desítku, mají se ale čile k světu. I když se styl od doby svého vzniku v 50. letech vlastně nevyvíjí, mají v něm zalíbení další mladí hudebníci.

Nejsme pravověrní
Dvěma zástupci žánru, rozpoznatelného podle klapajícího kontrabasu, „železničního“ rytmu a oblečení po vzoru mladého Elvise, jsou pražské kapely Flaming Cocks a Gangnails. Rockabilly je rock'n'roll zakonzervovaný ve své původní podobě. Zní jako setkání Johnnyho Cashe, Jerryho Lee Lewise a Elvise Presleyho někdy v polovině 50. let, dnešní rockabilly je všem často poháněné zběsilostí punku.

„Na rockabilly jako stylu se mi líbí právě kontrabas a taky to, že zní jako počátek veškerého rokenrolu,“ vysvětluje Jakub Siňor, kytarista Flaming Cocks. Věkem členů jde o nejmladší, ale také zvukově nejtvrdší z okruhu spřízněných kapel. „Ale neznamená to, že jsme nějak pravověrní - pro Flaming Cocks jsme si vymysleli škatulku turborokenrol,“ popisuje Siňor křížence tvrdší podoby rockabilly s melodickým punkem a uznává, že se díky zběsilým tempům na hudbu Flaming Cocks přeci jen o něco hůř tancuje, než je u rockabilly obvyklé.

Flaming Cocks, kteří právě vydávají vydařené album Cockain, vznikli původně jako levoboček několika hudebníků z jiných žánrů, takže například Siňor hraje kromě rockabilly ještě ska. „Jenomže tam si jako kytarista v porovnání s Flaming Cocks moc nezahraju,“ vypráví Siňor. Dvě hudební záliby spojuje jako jeden z pořadatelů festivalu Mighty Sounds, jehož podzimní část se koná 7. října v pražském Abatonu. „Rockabilly u nás, to je zhruba pět kapel -Green Monster, Gangnails, Badtones, my a Mordor Crazy Horses Gang z Plzně. Třeba v Německu tenhle styl frčí, ale prosadit se venku je těžké, na otevírání dveří prostě moc nevěřím. Zvlášť na scéně, která je pořád vlastně tak trochu underground.“ Siňorovu skepsi ovšem mírní příklad pražské pětice Gangnails, která je Flaming Cocks díky vlivu punku příbuzná. Zatímco Flaming Cocks jsou teprve nadanými učedníky, Gangnails už ve svém stylu dosáhli nejen na české podmínky jistého mistrovství.

Neuslyšíte nás v rádiu, neuvidíte nás v hitparádě
Jejich zpěvák Adam Keil vysvětluje, jak se album Gangnails ocitlo na americké značce Dr. Acula Records. „Před rokem jsme předskakovali kapele Calavera z Los Angeles a jejich bubeník to vydavatelství vlastní. Napsal, že by chtěl naši muziku, tak jsme mu poslali kompilát z předchozích dvou desek a bylo to.“ Ani kapela, která si pochvaluje hraní v Německu a v současnosti plánuje podpořit desku zámořskými koncerty, nepovažuje svou hudbu za skalní rockabilly.

Pro Keila však má tento styl velký půvab, i když, jak říká, „už to ani nemůže být takový nářez jako tehdy. Chlápek s kytarou, bláznivým účesem na hlavě a s trhavými pohyby na jevišti už tolik nešokuje. Ale pořád je přitažlivá jistá zběsilost a divokost v muzice, která je zároveň melodická.“

Nahrávky Flaming Cocks i Gangnails svědčí o tom, že jejich členové svou hudbou žijí. Žádného z nich ovšem neuživí. „Muzika, kterou hrajeme, se nepouští v rádiích, neuvidíte ji v televizních hitparádách, takže je těžké dát lidem vědět, o co vlastně jde,“ konstatuje Keil. „Pravidelně se nám ale stává, že když někam přijedeme zahrát, zaděláme si tím na další koncert.“

Autor:

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...