Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zrada přesvědčení. Protektor rozehrává osudové drama

Kultura

  19:25
PRAHA - Co všechno jste ochotni zradit pro lásku? Příběh rasově smíšené dvojice - rozhlasového redaktora a jeho židovské manželky, kteří v rámci válečného dramatu prožívají vlastní drama soukromé - je námětem filmu režiséra Marka Najbrta Protektor, který měl dnes premiéru.

Protektor (2009) foto: FalconReprofoto

Rozhlasový reportér Emil Vrbata a herečka Hana jsou manželé. Píše se rok 1938, atraktivní Hana slaví první úspěchy ve filmu, je obletována ctiteli. Emil žárlí. Německá okupace a začátek války obrátí jejich životy naruby.

Hana je konfrontována se svým židovským původem, z výšin nadějně rozběhnuté kariéry padá na dno společenského žebříčku. Emil využije šanci zachránit a zároveň ovládnout Hanin život.

Odmítne rozvod, v zájmu Haniny ochrany setrvá v "rasově smíšeném manželství" a stane se hlasem německé propagandy. Smlouva s ďáblem si ale vybírá daň. Emilova sebeúcta se hroutí, láska k Haně se mění v "protektorství", manželství se propadá do lhostejnosti. Osud na Emila přichystal past.

Na útěku od milenky ve spěchu ukradne cizí kolo a šlápne do pedálů. Jenže z rozhlasu už drnčí poplašná zpráva: "V Praze byl spáchán atentát na zastupujícího říšského protektora Heydricha, jeden z pachatelů ujel z místa činu na bicyklu." Náhodný kontakt se zdánlivě banálním předmětem odstartuje Emilovu zběsilou jízdu o život, o odpuštění v očích milované ženy.

Film míří na MFF v Londýně
Mezinárodní premiéra se poté odehraje v říjnu na MFF v Londýně. "Nechtěli jsme čekat dál, proto s filmem vyjedeme do Londýna. Ve výhledu jsou i další festivalová uvedení, například v Denveru a Palm Springs," řekl producent Pavel Strnad ze společnosti Negativ.

Na CD vychází soundtrack k filmu Protektor s hudbou formace MIDI LIDI a písní Hynka Schneidera Když zavřu oči z fiktivního předválečného filmu Druhý život. Jako bonus je na CD i remix zmíněné písně, který nahrála skupina MIDI LIDI.

Premiéra ve Slovanském domě

První diváci zhlédli Protektora v úterý večer v multikině ve Slovanském domě v Praze. Premiéry se zúčastnili herci i členové tvůrčího týmu. "Protektor je inspirován naší historií, z osudů konkrétních lidí jsme použili jen určité motivy," řekl před premiérou Najbrt, který se na scénáři podílel s Robertem Geislerem a Benjaminem Tučkem. Příprava snímku až do premiéry podle něj trvala celých pět let. Volba, před kterou stojí hlavní hrdina, je podle režiséra univerzální.

"Podobná dilemata, zda z nějakého pragmatického důvodu zradit své přesvědčení, svědomí nebo čest, řeší lidé často i dnes, i když to zpravidla nemá fatální následky. Proto je období války tvůrci tak vyhledávané," dodal Najbrt.

Autoři: ,

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...