Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zrzavého Spícího hocha koupí český sběratel, odhadl aukční expert

Kultura

  11:00
V londýnské aukční síni Sotheby´s se bude dražit významné dílo českého malíře Jana Zrzavého Spící hoch. Odhadovaná cena byla podle pořadatelů 200.000 až 250.000 liber (asi 6,5 až osm milionů korun). Obraz z roku 1912 odborníci označují za autorovo nejdůležitější dílo jeho raného období.

Jan Zrzavý: Spící chlapec foto: Sotheby´s

"Domnívám se, že obraz zakoupí český sběratel," uvedl ještě před aukcí expert na trh s uměním Jan Skřivánek. V Sotheby´s se bude ve středeční aukci nabízet také obraz Emila Filly Pohled na Gruž.

Zrzavého podle Skřivánka kupují především Češi, majitelé se obraz také proto pokoušeli předtím českým sběratelům privátně prodat. Teprve když neuspěli, rozhodli se dílo prodat prostřednictvím aukce. Pro prodej v Británii se rozhodli pravděpodobně proto, že v zemi se platí nižší dovozní clo než v Česku, pokud by se prodal zde.

Někteří čeští obchodníci nakupují díla českých umělců v zahraničí a v Česku je pak prodají se ziskem, neboť na domácím trhu je zájem větší. "Myslím ale, že Zrzavého koupí v Londýně již koncový kupec. Obraz pravděpodobně půjde do Česka, ale v tuzemské aukci se asi v blízké době neobjeví," řekl Skřivánek.

ČTĚTE TAKÉ

Za posledních několik let se v tuzemských aukcích prodalo na dvě stovky Zrzavého obrazů, kreseb a grafiky, pokud se započítají i aukční přirážky, zaplatili za ně sběratelé přes 50 milionů korun. Cenový rekord drží obraz Hornatá krajina, který Zrzavý namaloval také v roce 1912. V roce 2009 za něj kupec zaplatil 10,5 milionu, i s aukční přirážkou 12,4 milionu korun.

Letos na jaře se za 8,5 milionu (deset milionů s přirážkou) korun prodal obraz Jana Zrzavého Benátky I. z roku 1928. Třetím nejdráže prodaným obrazem v tuzemské aukci je Zrzavého Piazzetta, která se v roce 2008 prodala za 7,1 milionu (8,4 milionu).

Autor:

Mohlo by vás zajímat