Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Orientace

Co je to žena? Británie se neshodne: v Anglii záleží na tom, co máte mezi nohama, ve Skotsku si můžete vybrat


gender | foto: Lela Geislerová

Premium
„Kdo je vlastně žena?“ ptají se Britové. Problém kulturních válek získává politický náboj. Do voleb do Dolní sněmovny, jež ostrovany čekají už příští týden, vytáhnou obě dominantní strany s odlišným postojem k této zdánlivě banální otázce.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Britští konzervativci jdou do voleb se zajímavým příslibem: ženy jsou ženy a my to právně ošetříme. Jinými slovy, necháme změnit zákon o rovnosti (Equality Act) z roku 2010 a jasně v něm definujeme pohlaví jako pohlavní orgán, s nímž se člověk narodí.

V našich zeměpisných šířkách by nám to mohlo připadat jako truismus, ale v Británii už tomu tak dávno není. Ve snaze o dosažení rovnosti tam převládl názor, že pohlaví – přesněji gender – je svobodným určením každého člověka.

Pokud se někdo cítí jako žena, je jedno, že se narodil s penisem. Je to žena v biologickém i právním slova smyslu. Truistické tvrzení, že „ženy mají vaginu“, je považováno za kontroverzní, až nenávistné.

V takovémto prostředí je konzervativní volební strategie některými považována za odvážnou. Pokud by totiž žena skutečně byla definována striktně jako biologická žena, znamenalo by to zamezení přístupu transgender osob na ženské toalety, jejich vyloučení z ženských sportů a tak dále. Všechny tyto kroky mohou být – a jistě také budou – jednou částí britské společnosti interpretovány jako diskriminační.

Normálně by si na to nejspíš konzervativci dali pozor, v těchto volbách ale nemají co ztratit. Po čtrnácti letech vládnutí se jejich preference pohybují pouze kolem 20 procent, zatímco levicoví labouristé mají víc než dvojnásobek.

Vládní strana tuší, že ji ve volbách čeká tak jako tak výprask, a proto sáhla k riskantnímu, ale u mnohých velmi populárnímu kroku: přestaňme se tvářit inkluzivně a řekněme konečně, že král je nahý – „žena je žena“.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...