Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Orientace

Švankmajer, Arvéd i legenda z Irska. V Uherském Hradišti začíná Letní filmová škola

Nevyzpytatelný Arvéd. Herec Michal Kern na snímku z natáčení filmu o démonické postavě české historie. Spolu s představitelem titulní role snímek v Uherském Hradišti představí početná delegace tvůrců včetně režiséra Vojtěcha Maška a kameramana Dušana Husára. foto: Cinemart

Letní filmové škole v Uherském Hradišti se navzdory pandemii podařilo nevynechat žádný ročník. Ten letošní zve na renomovanou návštěvu ze zahraničí i na české premiéry, v doprovodném programu pak třeba na Bratry Ebeny nebo Midi Lidi.
  5:00

Hostem 48. ročníku festivalu Letní filmová škola, který začíná v pátek 29. července a potrvá do následujícího čtvrtka, bude irský režisér a scenárista Jim Sheridan.

„Jim Sheridan je bezpochyby jedním z nejzásadnějších evropských režisérů posledních dekád. Jeho filmy posbíraly celkem 16 nominací na Oscara a 12 nominací na Zlaté glóby. I přes nesporné mezinárodní úspěchy zůstal Sheridan vždy především irským tvůrcem, bytostně spojeným se svojí zemí a její historií. Svou účastí na Letní filmové škole se zařadí mezi naše nejzářivější a nejinspirativnější hosty v posledních 15 ročnících festivalu,“ uvádí programový ředitel přehlídky Jan Jílek.

Už první Sheridanův film Moje levá noha z roku 1989 získal svému tvůrci mezinárodní věhlas. Z celkem šesti oscarových nominací proměnil dvě, pro herce Daniela Day-Lewise a herečku Brendu Frickerovou. Návštěvníci Letní filmové školy dostanou možnost si tento snímek připomenout, dalšími Sheridanovými tituly na programu jsou Ve jménu otce, Boxer a Tajný deník. Režisér snímky osobně uvede, povede lekci filmu a také převezme cenu Asociace českých filmových klubů.

Začne se rockerem a politikem Kocábem

Vedle jistot a klasických děl nabízí přehlídka také premiéry. Tu bude mít například dokument Olgy Sommerové Kocáb – rocker versus politik, který Letní filmovou školu v pátek zahájí. „Nabízí portrét výrazné osobnosti, hudebníka a politika, který nadále zůstává výrazným a nepřehlédnutelným občanským aktivistou. Jeho životní etapy postupují od klíčových momentů dětství, mládí, dospělosti až ke zralému věku, jehož perspektivou na sebe a svůj dosavadní život Michael Kocáb nahlíží,“ oznamují pořadatelé.

Své první diváky potká rovněž film celovečerně debutujícího režiséra Vojtěcha Maška Arvéd. Ten vypráví příběh Jiřího Arvéda Smíchovského, nacistického donašeče a spolupracovníka komunistické Státní bezpečnosti, zároveň okultisty a vyznavače černé magie, který v průběhu života získal i doktoráty z práv, filozofie a teologie. „Hrál hru, která se mu posléze vymkla z rukou, a tak se snažil za pomoci černé magie přivolat na pomoc i ďábla. Pro mě to znamenalo pokusit se Arvéda pochopit a za pomoci faktů, dobových reálií a fantazie vytvořit příběh,“ uvádí spoluscenárista filmu Jan Poláček. Snímek se bude promítat na závěr festivalu.

Ve světové premiéře uvidí návštěvníci Letní filmové školy také poslední film Jana Švankmajera Kunstkamera: „Režisér otevírá dveře své kunstkomory na zámku Horní Staňkov a za doprovodu hudby Antonia Vivaldiho zve na procházku prostorem vlastní inspirace,“ praví anotace.

Retrospektivu věnuje letošní Letní filmová škola Luisi Buñuelovi a Martinu Fričovi, zaměří se také na Britskou novou vlnu, virtuální realitu nebo portugalský film. V rámci doprovodného programu vystoupí v Uherském Hradišti Bratři Ebenové, Midi Lidi či Zrní, číst ze svých knih budou Jáchym Topol nebo Pavel Klusák.

Autor:

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...