Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Listopadová obloha nabízí planety, Leonidy i mlhoviny či galaxie

  16:21
Na ranní listopadové obloze bude ještě svítit planeta Venuše jako Jitřenka. Z dalších planet bude možné pozorovat Jupiter, Mars a Saturn. Měsíční útvary budou nejzřetelnější koncem měsíce.
Noční obloha s měsícem (ilustrační foto)

Noční obloha s měsícem (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Meteorický roj Leonidy bude vrcholit 17. listopadu. Astronomové upozorňují také na dvojhvězdy, hvězdokupy, mlhoviny a galaxie ze vzdáleného vesmíru. O situaci na noční obloze informují servery www.observatory.cz a www.aldebaran.cz.

Večerní obloha se v listopadu může pochlubit pouze jedinou planetou - Jupiterem. Zapadá pozdě v noci. Na ranní obloze bude stále ještě zářit Venuše jako Jitřenka, její viditelnost ale v listopadu končí. Naopak vysoko na ranní obloze září planety Saturn a Mars.

Nejbližší kosmický soused Země - Měsíc je nejvhodnější pro pozorování kolem 24. listopadu, kdy bude v první čtvrti. Je to období, kdy na rozhraní světla a stínu, na takzvaném terminátoru, jeho povrchové útvary vrhají zřetelné stíny. Na rozdíl od úplňku, který nastane 2. listopadu, vynikne plastičnost měsíčního povrchu.

Měsíc bude 5. listopadu v 01:00 v konjunkci s hvězdou Aldebaran, nejjasnější stálicí souhvězdí Býka, a 8. listopadu v tutéž hodinu s hvězdou Pollux v souhvězdí Blíženců.

Maximum meteorického roje Leonidy, který je aktivní od 14. do 21. listopadu, nastává 17. listopadu v denních hodinách. Svit Měsíce, který je v blízkosti novu, nebude pozorování rušit. Leonidy dostaly název od souhvězdí Lva, z něhož zdánlivě vylétají. Jsou to částečky prachu, které ve své dráze zanechává kometa 55P/Tempel-Tuttle.

Zejména noci, kdy na obloze chybí Měsíc a jeho svit neruší, je možné pozorovat objekty hvězdného vesmíru. Z dvojhvězd je to například Albireo ze souhvězdí Labutě. Kulovou hvězdokupu s M 15 je možné vyhledat v souhvězdí Pegasa a známé otevřené hvězdokupy v souhvězdích Býka a Persea. Zajímavý pohled je na prstencovou mlhovinu v souhvězdí Lyry. V dalekohledu se jeví skutečně jako prstýnek. Pozoruhodným objektem je i galaxie M 31 v souhvězdí Andromedy vzdálená více než dva miliony světelných roků.

Autor:

Jak si naše testerky užily domácí wellness se Sanctuary Spa?
Jak si naše testerky užily domácí wellness se Sanctuary Spa?

Maminky si také zaslouží odměnu. A proto jsme vybrali 40 testerek, které od nás dostaly k vyzkoušení tři dárkové kazety od Sanctuary Spa. Jaká řada...