Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Orientace

Nixon nebyl padouch. Stoletý Henry Kissinger dává v nové knize nahlédnout do zákulisí americké politiky

Pařížská jednání se chýlí ke konci (Nixon a Kissinger, rok 1973). | foto: Profimedia.cz

Premium Rozhovor
S překladatelem Martinem Pokorným nejen o Kissingerově nové knize a jeho svébytném světonázoru, ale i tom, proč by schopný státník měl obstát v šapito.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Klasik politické teorie Henry Kissinger své sté narozeniny oslavil vydáním nové knihy Umění politické strategie, jež se liší od všech předchozích. Mnohem víc v ní klade důraz na jednotlivce. Předmětem Kissingerova zájmu jsou nadaní političtí stratégové, kteří jsou schopni vytušit společensko-politické procesy, a doslova tak hýbat dějinami.

Dle Kissingerova překladatele Martina Pokorného lze knihu číst také jako velmi svébytné memoáry. Se všemi šesti státníky se totiž osobně setkal, přičemž nejsilnější kapitolu lze paradoxně přiřadit osobnosti, se kterou se znal ze všech nejméně – Charlesi de Gaullovi. Každý z nich zároveň svébytným způsobem splňuje Kissingerův požadavek na „historicky poučeného stratéga“, jenž by měl vidět do minulosti i do budoucnosti.

Lidovky.cz: Tato Kissingerova kniha je v něčem nová. Poprvé v ní přesouvá důraz z obecnějších politických procesů na jednotlivce. Znamená to, že u stoletého Kissingera nakonec zvítězily silné individuality?
Tu knihu je jednoznačně možné číst jako velmi svébytné memoáry – se všemi šesti politiky, jejichž strategie analyzuje, se totiž osobně setkal. Je navíc oproštěna od všeho, co by třeba mně na memoárech vadilo – to znamená nepřípadné historky, sentiment nebo přílišná sebestřednost.

Kissingerovi se myslím opravdu pozoruhodným způsobem podařilo sloučit objektivní historii s osobním tónem. V tomto ohledu mě to opravdu překvapilo. U stoletého autora trochu hrozilo, že bude buďto příliš osobní, nebo naopak přehodí tíhu práce na své asistenty a bude to de facto pouze jeho jménem zaštítěný výcuc z deníků nebo nějakých protokolů. Nestalo se naštěstí ani jedno, ani druhé.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
první měsíc jen za 1 Kč

Roční

490
890 Kč
Předplatit
+ 6 měsíců zdarma oproti měsíčnímu předplatnému
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Dvouleté

1 690
Předplatit
+ 5 měsíců zdarma oproti měsíčnímu předplatnému
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 30 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Vyzkoušejte s námi prací kapsle Persil a aviváž Silan zdarma!
Vyzkoušejte s námi prací kapsle Persil a aviváž Silan zdarma!

Pokud se na vás neusmálo štěstí na jaře, kdy naši testeři vyzkoušeli prací gel Persil, tak pak je takhle testovačka přímo pro vás! Hledáme 40...