130 let

Město budoucnosti. Centrální náměstí ve studentském kampusu Masdar City v podání britského architekta Normana Fostera | foto: Zdeněk Lukeš

Premium

Představuje se město budoucnosti. Jak vypadá Masdar City podle návrhu Normana Fostera?

Orientace
  •   5:00aktualizováno  13:14

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Podobné projekty bývají častěji vidět ve vědecko-fantastických filmech či literatuře než ve skutečnosti. Projekt úplně nového města, navíc založeného na čistých zdrojích energie, ale nyní zkoušejí ve Spojených arabských emirátech.

Minulý týden jsme navštívili Spojené arabské emiráty (SAE) a prohlédli si tamní Museum Louvre, navržené francouzským architektem Jeanem Nouvelem v metropoli Abú Zabí. Dnes v tomto rychle se rozvíjejícím jedenapůlmilionovém městě ještě zůstaneme. Jeho satelitem je totiž Masdar City, projekt města budoucnosti, které vzniklo – nikoli na zelené louce, to tu samozřejmě neplatí, na poušti.

Záměr postavit město založené na čistých zdrojích energie vznikl z iniciativy společnosti Masdar v roce 2006. Lokalita byla zvolena poblíž dokončovaného mezinárodního letiště a nedaleko dálnice spojující Abú Zabí (Abu Dhabi) s Dubají. Po dokončení se Masdar City stalo rezidencí pro společnost International Renewable Energy Agency, dále Masdar Institute of Science and Technology a jeho vysokoškolský kampus. Na celém konceptu města budoucnosti se rovněž podílely společnosti Credit Suisse a Siemens.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor: Zdeněk Lukeš