Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

O prvenství Mount Everestu. Proč je podle americko-čínské studie až o 50 metrů vyšší

  11:00
Geologické časové měřítko není vždycky jen nekonečně dlouhé, jak si myslíme. Velmi dobře to vědí třeba lidé žijící v sopečných oblastech nebo v místech častých zemětřesení, rychlým změnám podléhá též krajina v deltách velkých řek či mořská pobřeží tvořená měkkými usazeninami. Ale v pohybu je i vše ostatní, byť důvod není vždy na první pohled patrný. To pozice Mt. Everestu (momentálně 8849 m n. m.) nezpochybnitelná je.
Vrchol Mt. Everestu

Vrchol Mt. Everestu | foto: Profimedia.cz

A nedávno vyšla americko-čínská studie o okolnostech jeho prvenství mezi horami světa.

Mt. Everest je podle této studie z letošního září až o 50 metrů vyšší, než by byl bez pomoci zdánlivě protichůdné okolnosti: silné říční eroze v jeho sousedství. Studie publikovaná v Nature Geoscience zjistila, že říční síť asi 75 kilometrů od Everestu vytváří a stále prohlubuje a rozšiřuje hluboké údolí. Everest se tyčí asi 250 metrů nad dalším nejvyšším vrcholem Himálaje, kterým je K2, poměrně těsně následovaná Kangchenjungou a Lhotse.

Čtyřletá Češka dobyla s tátou a bratrem základní tábor Everestu, drží tak rekord

Významnou část této anomálie lze vysvětlit silou vyvolanou tlakem působícím zespodu na zemskou kůru poté, co blízká řeka erodovala velké množství hornin a půdy. Jde o efekt zvaný izostatický výzdvih (nebo také izostatický odraz). Spočívá v tom, že část zemské kůry, která ztrácí hmotu, se ohýbá a je vytlačována nahoru, protože intenzivní tlak kapalného pláště pod ní je větší než gravitační síla směřující dolů po ztrátě hmoty. Je to postupný proces, obvykle několik milimetrů za rok, ale v průběhu geologického časového rámce může mít na zemský povrch významný vliv. Úbytek materiálu v okolí hor tak způsobuje jejich další zvyšování.

Několik desítek kilometrů na jihovýchod od Everestu teče řeka Arun s četnými přítoky, z nichž některé vyvěrají z ledovců bezprostředně obklopujících himálajskou výškovou anomálii. Po stovce kilometrů cesty na jih se Arun setkává s mnohem větší řekou jménem Koshi, která teče od západu, kde má velké povodí v jižním předhůří hlavního himálajského hřebene. Síla řeky Koshi má bezprostřední vliv i na její přítok Arun: zvyšuje schopnost odnášet z blízkého okolí Everestu úlomky hornin a zeminu.

Během tisíciletí vyhloubil Arun podél svých břehů hlubokou soutěsku, která vznikla odplavením řádově miliard tun zvětralin. Vedoucí pracovník čínské části projektu označuje toto uspořádání horstva a řek za „nestabilní“, současně však dokládá, že celý systém funguje už 89 tisíc let. Vzestup hor pak není omezen pouze na Mt. Everest, ale ovlivňuje i sousední vrcholy včetně Lhotse a Makalu, čtvrté a páté nejvyšší hory světa. Jejich současný růst v řádu milimetrů za rok je přístroji už přímo měřitelný.

Zobecnění dnešní geologické lekce je poměrně přímočaré. Planeta se mění rychleji, než nám našeptává intuice. V běhu několika generací může nevelký kámen zapuštěný do země ohraničovat majetky rodů či rodin. Ale v těch částech Země, které geolog označuje jako nestabilní, může podobný kámen za stejnou dobu zmizet do nenávratna.

Everest je podle této studie až o 50 metrů vyšší, než by byl bez pomoci zdánlivě protichůdné okolnosti, kterou je silná říční eroze v jeho sousedství.