Vědci jsou součástí týmu, který se vydal na stopu koronaviru v kanalizaci. Jedná se o metodu, která se čím dál více používá pro určení míst, kde se nákaza šíří. Trasování v kanalizaci může představovat pro Nepál cenově dostupný nástroj v boji proti koronaviru. Tato chudá země v Himálaji se ještě úplně nevzpamatovala z následků ničivého zemětřesení, které ji postihlo v roce 2015. Její ekonomika, v níž cestovní ruch hraje významnou roli, je navíc postižená pandemií.
Německo hlásí za neděli 922 nových případů koronaviru, méně než v Česku |
„Když máte omezené prostředky na testy a trasování, tak to je rychlý, snadný a méně nákladný způsob, jak objevit ohniska nákazy,“ vysvětluje Dibeš Karmačaraja, zakladatel Centra molekulární dynamiky (CMD), ve kterém pracují vědci, kteří u řeky sbírali vzorky.
„Ukazuje nám to směr, kam se vydat,“ dodává. „V daném místě pak můžeme masivně testovat a přijmout preventivní opatření proti nákaze.“ Zástupce Nepálu při Světové zdravotnické organizaci (WHO) Jos Vandelaer pak poukazuje na systém předběžného varování. Podle něho metoda „může fungovat jako doplněk k obvyklým PCR testům“. V jiných zemích byl pozitivní výskyt objeven o tři až sedm dní dříve, než se projevily první náznaky koronaviru.
Počet nakažených stoupá
CMD bylo založeno v roce 2007 a má již několik zkušeností se zkoumáním výskytu nemocí skrze analýzu kanalizace. V roce 2018 provedlo středisko průzkum ve spolupráci s Massachusettským technickým institutem ohledně výskytu tyfu analýzou odpadních vod v oblastech, kde již proběhlo očkování.
V souvislosti s pandemií covidu-19 v letošním červnu začalo centrum sledovat výskyt koronaviru v odpadních vodách v údolí města Káthmándú a výskyt našlo ve dvou vzorcích ze čtyř.
Podceňování koronaviru se nám vymstilo, říká Prymula. Brzo nás čekají až 4000 nakažených denně![]() |
Počet nakažených v Nepálu silně stoupá od konce července, kdy byla zrušena omezení, jež se dotkla 28 milionů obyvatel této asijské země. Nepál od srpna zaznamenává zhruba tisíc nových případů denně a celkově se v zemi nakazilo před 50 000 osob.
Vládní Rada pro zdravotnický výzkum uzavřela s CMD dohodu o provedení výzkumu v odpadních vodách třetího největšího města Nepálu Pátanu, jež se nachází poblíž Káthmándú. „Až budeme mít výsledky, uskutečníme celostátní kampaň v koordinaci s vládou,“ vysvětlil AFP jeden z členů rady Pradíp Gjanvali.